https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/czech-nature-photo-vyhral-stanislav-macik-se-snimkem-probouzejicich-se-kalonu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Czech Nature Photo vyhrál Stanislav Macík se snímkem probouzejících se kaloňů

22.9.2017 04:00 | PRAHA (ČTK)
Fotografií roku pilotního ročníku soutěže Czech Nature Photo se stal snímek Stanislava Macíka V očekávání noci. Je na něm zachycena skupinka kaloňů, kteří se právě probouzejí.
Fotografií roku pilotního ročníku soutěže Czech Nature Photo se stal snímek Stanislava Macíka V očekávání noci. Je na něm zachycena skupinka kaloňů, kteří se právě probouzejí.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Stanislav Macík / Czech Press Photo
Fotografií roku pilotního ročníku soutěže Czech Nature Photo se stal snímek Stanislava Macíka V očekávání noci. Je na něm zachycena skupinka kaloňů, kteří se právě probouzejí. Informoval o tom Radek Polák ze společnosti Czech Press Photo, která soutěž organizovala. Nejlepší snímek vybrala porota z 3140 fotografií, do sedmi kategorií je poslalo 467 autorů, kteří se věnují fotografování přírody.
 

Macík pořídil vítězný snímek v malé vesnici poblíž senegalského města Koalak. Kaloňové, jejichž tělo je podobné tělu netopýrů, ale jejich hlava se nápadně podobá liščí hlavě, v hojném počtu obléhali jediný baobab uprostřed malého náměstí, uvedl Macík. "Byli jsme pro ně doslova předčasný budíček, protože při hledání co nejlepšího pozorovacího místa jsme u místních domorodců a nepřeberného houfu dětí vzbudili obávanou zvědavost," komentoval Macík pořízení snímku.

Macíkova fotografie uspěla také v kategorii Savci. V kategorii Ptáci zvítězil Jiří Hřebíčkem se snímkem Racek. Rostislav Štefánek obstál v kategorii Plazi, obojživelníci a podvodní život s fotografií Jarní romance ropuchy obecné. Ropucha na snímku proplétá řetězce svých vajíček zaplavenou trávou a vytváří tak podvodní pavučiny. V kategorii Bezobratlí vyhrál Petr Bambousek se snímkem křižáka z rodu Gasteracantha, který patří k nejatraktivnějším pavoukům na Borneu. Vítězem kategorie Český les je Jan Bainar, jenž zachytil zmrzlé stromy v oblasti beskydských Trojanovic. Kategorii České zemědělství a venkov vyhrál Zdeněk Dvořák s výlovem kaprů a kategorii Zvířata v lidské péči Roman Šimek, který vyfotil gorilího samce Richarda z pražské zoo, jenž si ze zubů vybírá zbytky jídla.

Nominované a některé další práce byly v průběhu léta k vidění v pražské zoologické zahradě i v galerii Czech Photo Centre, kde mohli také návštěvníci vybírat snímek, který se jim líbil nejvíce. Cenu diváků Czech Nature Photo získal Michal Dobeš za fotografii zachycující dovádění lišek v japonském Nemuru.

Hlavní porotu tvořili dlouholetí fotografové živé přírody Michal Krause a Rostislav Stach, Veronika Souralová, ředitelka soutěže Czech Press Photo a centra Czech Photo Centre, a ředitel pražské zoo Miroslav Bobek.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist