Daily Times: Přelidnění rozvojových zemí přináší životnímu prostředí mnoho problémů
![]() |
|
Šanghaj, největší čínské město. Tato fotografieje zveřejněna pod licencí GNU Free Documentation License (Svobodná licence GNU pro dokumenty). Využívá materiál z článku Wikipedie "Peoples Republic of China" | |
Foto: www.wikipedia.org |
Přelidnění je problémem zejména v městských oblastech rozvojového světa. Podle italské odbornice z University IUAV v Benátkách Margherity Turvaniové je proto důležité zajistit dobrý způsob hospodaření právě v těchto oblastech. Jsou totiž zatíženy obrovskou mírou migrace z venkova a do budoucna se v nich předpokládá další nárůst populace. "Podle současných odhadů by se do roku 2020 měla populace v asijských městech zvýšit až o 50 %. Tento populační nárůst ohrozí možnost zajištění pitné vody a základní zdravotní péče," uvedla doktorka Turvaniová.
Ta označila za hlavní příčinu klimatických změn a celkové degradace životního prostředí špatné hospodaření s přírodními zdroji. Uvedla také, že v rámci snahy o zlepšení životního prostředí je nutné, aby rozvinuté státy přesunuly moderní technologie na území zemí rozvojových. Rozvinuté země by totiž měly převzít zodpovědnost za změny globálního klimatu. Jsou to totiž právě ony, které těmto změnám skrze své neudržitelné vzorce spotřeby nejvíce přispívají. Rozvinuté země jsou proto dle doktorky Turvaniové ve vztahu k zemím rozvojovým velkými dlužníky.
Prorektor Univerzity v Karáčí Pirzada Qasim Raza Siddiqui v souvislosti s diskutovaným problémem vyzval v rámci workshopu k vyvinutí většího úsilí proti environmentálním změnám. "Velká města, jako je Karáčí, bojují o zajištění základních potřeb, například o pitnou vodu. Environmentální degradace a boj proti ní proto pro nás představuje obrovskou výzvu," uvedl.
Podle článku ‘Environment going bust because of too many people’ na serveru Daily Times
reklama