https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/dailymonitor-ugandske-mokrady-drive-hrozba-dnes-nadeje
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

DailyMonitor: Ugandské mokřady - dříve hrozba, dnes naděje

29.6.2009 11:04 | PRAHA/KAMPALA (Ecomonitor)
Dlouho byly mokřady v Ugandě považovány pouze za místa plná nebezpečných plazů a hmyzu, zejména komára rodu Anopheles přenášejícího malárii. Dnes ale mají pomoci místnímu hospodářství a zmírnit tamější chudobu, píše ugandský zpravodajský server DailyMonitor.
 

Ugandské mokřady.
Ugandské mokřady v regionu Kabarole.
Licence: Volné dílo (public domain)
Foto: Ingo Wölbern/Wikimedia Commons

Když místní lidé přeměňovali rozsáhlé mokřady na zemědělskou půdu nebo pastviny a bažiny zasypávali nejrůznějším odpadem, neuvědomovali si jejich význam pro akumulaci a filtraci vod, lokální klima ani pro hospodářský potenciál. Poničené mokřady totiž přispívají k povodním a stávají se zdrojem znečištění vodních toků, píše DailyMonitor.

Ugandské ministerstvo pro vodní zdroje a životní prostředí spolu s ekologickou organizací Nile Basin Initiative (NBI) nyní pracují na jejich správě a ochraně. Ministryně Maria Mutagamba považuje mokřady, pojímající též významnou část zásob sladké vody, za nejcennější ekosystémy země, které při vhodném využití mohou pomoci odstranit chudobu v regionu.

Mokřadní ekosystémy mohou totiž místním lidem poskytnout kromě vody také potravu, stavební materiál či palivo. Nemalý je také jejich význam pro biodiverzitu a krajinotvorná funkce.

V ugandském Entebbe na toto téma nedávno diskutovali odborníci z Keni, Rwandy, Burundi, Tanzanie, Ugandy, Egypta, Súdánu, Etiopie a Demokratické republiky Kongo na regionálním setkání pod záštitou NBI.

Podle nové zprávy "Mapování lepší budoucnosti: Jak mohou prostorové analýzy prospět mokřadům a snížit chudobu v Ugandě" mohou dát mokřady práci 2,7 milionu lidí, což je téměř 10 procent obyvatel. V mnoha částech země jsou mokřady jediným zdrojem obživy.

Jelikož ugandská vláda nemá k dispozici žádná aktuální data o změnách v rozloze těchto ekosystémů, poslední informace pocházejí z roku 1996, ministerstvo se chystá pomocí satelitních snímků zjistit rozsah jejich poškození.

V současné době je také přezkoumávána Národní koncepce pro mokřady, aby bylo zaručeno co nejrozumnější využívání tohoto vodního zdroje. Jak řekla na regionálním zasedání ministryně Mutagamba, žádná ze zamýšlených lidských činností nesmí negativně ovlivnit retenční a čistící schopnosti mokřadů.

Podle článku Josepha Mitiho Conserving wetlands to eradicate poverty z 24. června 2009.


reklama

Zdeňka Vítková

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist