https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/dalsi-obce-podaly-zalobu-v-kauze-tezby-u-moravskeho-pisku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Další obce podaly žalobu v kauze těžby u Moravského Písku

14.7.2020 10:01 | BRNO (ČTK)
Záměr těžby a úpravy štěrkopísku v Uherském Ostrohu u Moravského Písku
Záměr těžby a úpravy štěrkopísku v Uherském Ostrohu u Moravského Písku
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | CENIA
Další obce spolu s Vodovody a kanalizacemi Hodonín podaly ke Krajskému soudu v Brně žalobu kvůli plánu na těžbu štěrkopísku u Moravského Písku. ČTK to řekla advokátka Kristýna Ryšavá z advokátní kanceláře Frank Bold Advokáti, která VaK i obce zastupuje. Žalobu už před víkendem podaly čtyři obce a chystá se i Jihomoravský kraj. Bojí se, že by těžba mohla nevratně poškodit blízký zdroj pitné vody pro víc než 100 000 lidí. Společnost České štěrkopísky zatím žádost o těžbu v místě nepodala, sdělil ČTK sdělil její advokát Tomáš Uherek.
 

Báňský úřad loni stanovil dobývací prostor těžby a zamítl námitky obcí i kraje. Postupoval na základě kladného stanoviska ohledně vlivu na životní prostředí (EIA), které vydalo ministerstvo životního prostředí.

Firma České štěrkopísky tak může podat žádost o samotnou těžbu, kterou báňský úřad znovu posoudí. "Klient žádost o povolení hornické činnosti ve stanoveném dobývacím prostoru nepodal a ani se k tomu prozatím nechystá," uvedl Uherek s ohledem na předpokládaná soudní řízení.

Frank Bold zastupuje VaK a dalších 14 menších obcí včetně Moravského Písku. U rozhodnutí o stanovení dobývacího prostoru poukazuje především na nedostatečný proces EIA. "Stanovisko EIA bylo vydáno na základě posudků, které obsahují chyby. Byl naprosto opomenut princip prevence a předběžné opatrnosti, byť jde jak o aktivní záplavovou oblast, tak chráněnou oblast přirozené akumulace vod, kde platí přísná pravidla pro umísťování staveb i jiné zásahy, které mohou ohrozit kvalitu vody," uvedla Ryšavá. Doplnila, že od doby vydání stanoviska EIA se nebraly v potaz zásadní klimatické změny v daném územní. Obce upozorňují především na sucho.

České štěrkopísky tvrdí, že těžba neohrožuje blízký zdroj pitné vody a může být vodě prospěšná. Připomněla těžbu v nedaleké Ostrožské Nové Vsi, kde vzniklo jezero, které je podle firmy rekreačním rájem. "Z druhé strany je z něj čerpaná pitná voda téměř kojenecké kvality," uvedla firma. Poukazuje i na to, že znečištění hrozí kvůli chemikáliím užívaným v zemědělství, nikoliv v souvislosti s těžbou.

Zdroj pitné vody Bzenec-komplex je na pomezí Moravského Písku na Hodonínsku v Jihomoravském kraji a Uherského Ostrohu na Uherskohradišťsku ve Zlínském kraji. Zásobuje přes 100 000 lidí z Hodonínska i dalších okresů. Je to pátý největší zdroj v republice.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist