https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/dalsi-unik-ropy-z-havarovane-lodi-u-mauriciu-je-nejspis-zazehnan
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Další únik ropy z havarované lodi u Mauriciu je nejspíš zažehnán

13.8.2020 01:54 | PORT LOUIS (ČTK)
Nehoda se stala blízko dvou ceněných ekosystémů. Jedním z nich je mořský parku Blue Bay, kde se vyskytuje 38 druhů korálů, druhým pak oblast Pointe d'Esny s mangrovovými lesy, ohroženými druhy rostlin a endemickými motýly.
Nehoda se stala blízko dvou ceněných ekosystémů. Jedním z nich je mořský parku Blue Bay, kde se vyskytuje 38 druhů korálů, druhým pak oblast Pointe d'Esny s mangrovovými lesy, ohroženými druhy rostlin a endemickými motýly.
Většinu zbývající ropy z poškozeného japonského plavidla u korálového pobřeží blízko ostrovního státu Mauricius už se podařilo odčerpat. Oznámil to premiér Mauricia Pravind Jugnauth. Asi 1000 tun ropy předtím uniklo do moře. Premiér také uvedl, že Mauricius bude požadovat náhradu škody po japonské společnosti Nagashiki Shipping, která loď vlastní. Uvedla to agentura Reuters.
 

Odhaduje se, že z tankeru MV Wakashio bylo odčerpáno zbývajících asi 2500 tun ropy. Nehoda se stala 25. července, kdy plavidlo najelo na korálový útes v Indickém oceánu. Z lodě kvůli prasklině v nádrži začalo následně unikat palivo.

Mauricius vyhlásil stav ekologické nouze a kvůli nedostatku prostředků požádal o pomoc Francii, která na místo vyslala vojenskou loď, letouny a odborníky ze sousedního ostrova Réunion. Na Mauricius přijeli také experti z Japonska.

Také tisíce obyvatel Mauricia se pokoušely zamezit dalšímu šíření ropné skvrny pomocí improvizovaných zábran z látky, slámy a listů cukrové třtiny, poznamenala agentura AP. Další lidé se snažili ropu z mělkých vod u pobřeží vybírat. Tímto způsobem bylo z moře odstraněno asi 400 tun uniklého paliva.

V minulých dnech se objevily obavy, že plavidlo by se mohlo rozlomit. Šlo tedy o to, aby bylo zbývající palivo odčerpáno co nejrychleji.

Nehoda se stala blízko dvou ceněných ekosystémů. Jedním z nich je mořský parku Blue Bay, kde se vyskytuje 38 druhů korálů, druhým pak oblast Pointe d'Esny s mangrovovými lesy, ohroženými druhy rostlin a endemickými motýly. Obě místa ale podle Sunila Dowarkasinga z organizace Greenpeace zůstala z větší části ušetřena. Dowarkasing se podle agentury AFP účastní záchranných operací na místě.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist