https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/dalsi-vyuziti-vyrazenych-surovin-nabidne-nova-on-line-burza
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Další využití vyřazených surovin nabídne nová on-line burza

2.4.2019 12:45 | PRAHA (ČTK)
V Česku se vyprodukuje nejvíce odpadu z plastů, stavebních a demoličních materiálů, které končí na skládkách kvůli tomu, že nebyl nalezen vhodný odběratel, nebo kvůli vysokým nákladům. Ilustrační snímek.
V Česku se vyprodukuje nejvíce odpadu z plastů, stavebních a demoličních materiálů, které končí na skládkách kvůli tomu, že nebyl nalezen vhodný odběratel, nebo kvůli vysokým nákladům. Ilustrační snímek.
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | aitoff / Pixabay
Obcím a firmám nabídne nová on-line burza Cyrkl.cz prostor pro nákup nebo prodej surovin, které splnily svou funkci, ale je možné je dále zpracovat. Jde například o plasty a plastové granuláty, recykláty ze stavebních a demoličních odpadů, sklo, papír či textil. Projekt má pomoci lepšímu zpracování použitého materiálu, který v Česku končí na skládkách. Zakladatelem je inovátor cirkulární ekonomiky Cyril Klepek. V tiskové zprávě o tom informoval Institut Cirkulární ekonomiky (INCIEN) který se stal partnerem projektu.
 

"Cyrkl.cz je jednoduchý nástroj pro firmy, obce či jiné producenty odpadu a recyklátu. Dokáže přímo spojit zpracovatele s výrobci a efektivně uzavřít pomyslný cirkulární kruh," uvedl Klepek.

Podle zakladatele se v Česku vyprodukuje nejvíce odpadu z plastů, stavebních a demoličních materiálů, které končí na skládkách kvůli tomu, že nebyl nalezen vhodný odběratel, nebo kvůli vysokým nákladům.

Na webu burzy se stačí registrovat a nabídnout nebo poptat konkrétní materiál. Nabízející firmy je pak možné kontaktovat přímo nebo přes on-line formulář. Služba prozatím funguje pro nově registrované zdarma. Pořídit je možné například asfaltový, betonový nebo suťový recyklát plastovou drť z lednic nebo zeminu.

"Máme v plánu pokrýt veškerý trh ve střední Evropě. Mám radost, že trh zatím reaguje velmi dobře a v současné době již máme desítky nabídek denně s velkým zájmem veřejnosti," doplnil Klepek.

"Cyrkl je nástroj, který pomůže dostat materiály do oběhu. Aktuálně testujeme odezvu v rámci druhé pilotní fáze a to nám umožňuje dále poznat trh. Tato fáze poběží nějaký čas a následně máme připravené další inovativní kroky pro firmy a obce," řekla provozní ředitelka Cyrkl Laura Mitroliosová z institutu INCIEN.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist