Dawn.com: Klimatické změny brání rozvoji jihovýchodní Asie
Vodní buvol orá rýžové pole poblíž Salatigy na centrální Jávě.
|
|
Foto: Merbabu/Wikimedia Commons |
Se svým dlouhým pobřežím a silnou závislostí na zemědělství a lesnictví je region jihovýchodní Asie vysoce zranitelný vůči dopadům klimatických změn, říká studie ADB a přidává varování: „Nejhorší teprve přijde. Boj s klimatickými změnami si naléhavě žádá akci jak v oblasti přizpůsobování se změnám, tak ve snižování negativních dopadů. Není čas na otálení.“
Pokud prý svět bude pokračovat v současném vývoji, tzv. „business as ussual,“ průměrné náklady na klimatické změny pro Indonésii, Filipíny, Thajsko a Vietnam by se mohly rovnat ztrátě 6,7 % hrubého domácího produktu ročně. To by v roce 2100 bylo více než dvojnásobek světového průměru.“
Studie rovněž zmiňuje, že předpokládaný nárůst průměrné roční teploty vzduchu v letech 1990 až 2100 ve čtyřech největších zemích oblasti je o 4,8 °C. Během tohoto období se zde očekává zvýšení hladiny moře o 70 centimetrů. V příštích dvou až třech dekádách lze také počítat s mnohem sušším počasím.
Podle článku Climate change 'seriously hinder SE Asia developent' vydaného na serveru Dawn.com dne 27. dubna 2009.
reklama
Online diskuse
Zaslepenost popíračů je neuvěřitelná. - 4. 5. 2009 - EnderTo je možné to tu všechny napadlo, nicméně Velká Británie, Německo i USA v tomto směru podnikají experimenty a mají v úmyslu tuto technologii u uhelných elektráren zavést.Jak se podporuje nebo nepodporuje spotřební život? A co to je spotřební život. Každý má asi jinou představu. Zpravidla takovou, že spotřebním životem žije soused narozdíl od něj. Bojovat proti spotřebnímu životu je naivní a neúčinné. |