Dawn.com: Klimatické změny brání rozvoji jihovýchodní Asie
Vodní buvol orá rýžové pole poblíž Salatigy na centrální Jávě.
|
|
Foto: Merbabu/Wikimedia Commons |
Se svým dlouhým pobřežím a silnou závislostí na zemědělství a lesnictví je region jihovýchodní Asie vysoce zranitelný vůči dopadům klimatických změn, říká studie ADB a přidává varování: „Nejhorší teprve přijde. Boj s klimatickými změnami si naléhavě žádá akci jak v oblasti přizpůsobování se změnám, tak ve snižování negativních dopadů. Není čas na otálení.“
Pokud prý svět bude pokračovat v současném vývoji, tzv. „business as ussual,“ průměrné náklady na klimatické změny pro Indonésii, Filipíny, Thajsko a Vietnam by se mohly rovnat ztrátě 6,7 % hrubého domácího produktu ročně. To by v roce 2100 bylo více než dvojnásobek světového průměru.“
Studie rovněž zmiňuje, že předpokládaný nárůst průměrné roční teploty vzduchu v letech 1990 až 2100 ve čtyřech největších zemích oblasti je o 4,8 °C. Během tohoto období se zde očekává zvýšení hladiny moře o 70 centimetrů. V příštích dvou až třech dekádách lze také počítat s mnohem sušším počasím.
Podle článku Climate change 'seriously hinder SE Asia developent' vydaného na serveru Dawn.com dne 27. dubna 2009.
reklama
Online diskuse
Klimatické změny brání rozvoji XY - 3. 5. 2009 - M.Z.Kdyz napisete "Klimatické změny brání rozvoji Zlamane Lhoty" budeteopravnene za blba. Neexistuje u nas totiz snad vesnice a region, kde by to platilo. Existuji vesnice a regiony, ktere profitovaly na lepsi kvalite vina ci ovoce v poslednich desetileti ci naopak mely prilis velke oci v rozvoji zimnich arealu nebo treba potize s jarnim suchem... ale to se klidne muze za par let zase otocit. Pocasi vzdy bylo promenlive. (Existuji vesnice, ktere profitovaly z ekoblbnuti jako je staveni vetrniku - to jo. To ale neni dusledek klimaticke zmeny nybrz byrokraticke zmeny ve vedeni - nejen - EU v poslednich letech a desetiletich.) Kdyz ale napisi nejaci alarmiste "Klimatické změny brání rozvoji jihovýchodní Evropy/Asie/Ameriky/Afriky/Antarktidy" tak jim to vsechny svetove (nejen) ekologicke servery N krat pretisknou. Zrejme jim tyhle veci nekdo i plati (rad bych tedy veril, ze bankovni analytici se venuji rozumnejsi cinnosti) a mnozi ctenari aboriginove i protinozci ty cancy o nebezpeci apokalyptickych zmen v roce 2100 basti s veskerou vaznosti a dal je siri. Coz je pozoruhodny sociologicky jev. Tak jsem se rozohnil... mel bych se aspon mrknout, co v tomhle clanku vubec pisi, zatim jsem videl jen nadpis. No jasne, jako obvykle: "Průměrné náklady na klimatické změny pro Indonésii, Filipíny, Thajsko a Vietnam by se mohly rovnat ztrátě 6,7 % hrubého domácího produktu ročně. To by v roce 2100 bylo více než dvojnásobek světového průměru" Dal cist nebudu. Zdravim Pavla puvodniho :-) |