https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/desitky-studentu-protestuji-pred-mpo-proti-vyuzivani-uhli-v-cr
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Desítky studentů protestují před ministerstvem průmyslu a obchodu proti využívání uhlí v ČR

3.5.2023 20:10 | PRAHA (ČTK)
Kolesové rypadlo a bagr na lomu Bílina
Kolesové rypadlo a bagr na lomu Bílina
Foto | MAKY.OREL / Wikimedia Commons
Desítky studentů od úterý protestují před budovou ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) v Praze proti další těžbě a spalování uhlí v Česku. Demonstranti žádají podle pořádající organizace Univerzity za klima po vládě rychlá řešení klimatické krize včetně představení harmonogramu ukončení využívání uhlí a přechodu na obnovitelné zdroje energie v České republice.
 

Protestní akce s názvem Antifosilní jaro navazuje na stávku vysokoškolských studentů za klima na několika univerzitách po celé republice, která se uskutečnila loni v listopadu. Současná demonstrace začala v úterý před budovou ministerstva financí. Téměř stovka studentů odtud v průvodu pokračovala centrem města až k budově ministerstva průmyslu a obchodu. Tam podle organizátorů zůstaly asi dvě až tři desítky protestujících i přes noc.

Před ministerstvem mají i dnes několik stanů a transparenty s nápisy například "Uhlí patří pod zem", "Vládo skonči s uhlím" nebo "Konec doby uhelné". Na místě zároveň pořádají diskuze a koncerty. Jedním z hlavních témat je nesouhlas s povolením prodloužení těžby uhlí v Bílině.

Studenti dnes oznámili, že po vládě požadují rychlé představení plánu odklonu od uhlí a fosilních paliv a přechodu k obnovitelným zdrojům energie. Dalším požadavkem jsou urychlený vznik energetické koncepce státu a vystoupení z Energetické charty. Podle nich je současná energetická krize a vysoké ceny elektřiny a plynu rovněž důsledkem liknavého přístupu vlády ke komunitní energetice.

Podle organizátorů bude protest před ministerstvem pokračovat až do čtvrtka, kdy se studenti chtějí sejít i s ministrem průmyslu a obchodu Jozefem Síkelou (STAN). Podle nich jim zástupci úřadu schůzku s ministrem přislíbili.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist