Děti Země daly Kužvartovi dort a varovaly ho před těžařskou lobby
"Povolení k těžbě ve Velkolomu Čertovy schody - Západ, kde jsou kvalitnější vápence než ve východní části lomu, pozbylo platnosti k 1. lednu letošního roku. Stanovisko MŽP, na němž záleží, zda se v západní části Čertových schodů bude těžit, bude s velkou pravděpodobností souhlasné," řekla dnes Bubeníková novinářům, ale ihned dodala, že bude obsahovat řadu přísných podmínek, které bude muset těžařská firma splnit (Velkolom Čertovy schody vlastní firmy Lhoist a Heidelberger Zement). "Chceme, aby tam byla i podmínka požadovaného odpisu zásob ve II. zónách CHKO, jak požadují i Děti Země," sdělila Zdenka Bubeníková.
Dva aktivisté Dětí Země, představující firmy Lhoist a Heidelberger Zement, se pouštějí do dortu - Velkolomu Čertovy schody, zatímco aktivistka, která má reprezentovat Ministerstvo životního prostředí, jim v tom úspěšně brání. Foto: Jakub Kašpar/EkoList
Děti Země dnes předaly ministru Kužvartovi dort, představující model Velkolomu Čertovy schody. Kužvart jim poděkoval nejenom za dort, ale také za to, že se kampani proti těžbě vápenců v Českém krasu věnují. "Je moc dobře, že jsou lidé jako vy a považují za strašné hulvátství, že vás a další aktivní a emancipované občany někdo nazve ekoteroristy," řekl Kužvart, který přímo do Českého krasu plánuje cestu tuto sobotu.
Stanovisko ministerstva životního prostředí nebude závazné. Definitivní verdikt vynese až obvodní báňský úřad, který povolení k další těžbě vydává.
Velkolom Čertovy schody, který se dnes rozkládá na ploše 100 hektarů je největším vápencovým lomem v ČR. "Nikdo rozumný nechce, aby se tu přestalo těžit úplně," řekl dnes novinářům Michal Štingl z Dětí Země Beroun, "ze stejných důvodů, z jakých nechceme, aby se tu těžilo moc," dodal. Základním důvodem je podle Štingla především extrémně vysoká kvalita vápence na tomto ložisku.
reklama