Děti Země proti rozrůstání měsíční krajiny v Českém krasu
Hodinovou výstražnou blokádu hlavního vstupu do vápenky a velkolomu Čertovy schody uspořádali ekologičtí aktivisté, aby upozornili na nevhodnost těžby v chráněném území. Velkolom leží v Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Český kras. Podle demonstrujících majitelé lomu, belgická firma Lhoist a německá Heidelbergen Zement, dělají vše proto, aby se ochrana přírody nijak nedotkla jejich podnikání. "Velkolom blokuje odepsání zásob v cenných územích druhých zón CHKO, kde je zákonem zakázáno těžit, a zastrašováním se snaží SCHKO zabránit ve vyhlášení přírodní rezervace Voskop, která leží v těsné blízkosti lomu," vysvětluje Michal Štingl z Dětí Země. Ředitel lomu Václav Korbel však EkoList ujistil, že situace není tak černobílá: "Snažíme se pouze, aby nedošlo k nevratným rozhodnutím," říká Korbel, "V II. zónách se nachází 90 % zásob a jejich celkové odepsání by znamenalo krach firmy." Vedle toho podle něj zákon ani těžbu v druhých zónách přímo nezakazuje. Štingl je ale přesvědčen, že právo mluví jasně, když nedovoluje "terénní úpravy značného rozsahu".
"Je to otázka právního výkladu," říká vedoucí Správy CHKO Michael Pondělíček. "Osobně pochybuji, že by současná situace umožnila odpis v druhých zónách, když k tomu ještě nedošlo ani v prvních, kde zákon výslovně těžbu zakazuje," poznamenává Pondělíček. Podle něj je problematika zónace mnohem složitější: "Určitě by mělo dojít k rekvalifikaci mnoha území. Ukazuje se, že některé zóny jsou cennější a jiné zase naopak skoro bezcenné." Ve srovnání s Dětmi Země je jeho postoj mnohem umírněnější. Na základě jednání by pro něj bylo přijatelné umožnit investorovi kompenzaci těžby výměnou za to, že se vzdá území zasahujícího do budoucí rezervace Voskop. Ale jak sám říká, je to takový "koňský handl".
Právě ekologičtí aktivisté podobné "handly" nemají rádi. Nejenom, že požadují vyhlášení Voskopu a snížení těžby, ale otevřeně odsuzují výhružky těžařů mezinárodním soudem v případě, že bude rezervace vyhlášena bez předchozí dohody. "Podle nás jde o zastrašování státní správy," říká Štingl, "úředníci se bojí, že přijdou o místo."
Nesmlouvavě se Štingl vyjadřuje také o Korbelově plánu na dobrovolné zpracování posouzení vlivu lomu na životní prostředí. Ředitel lomu by podle svých slov rád během několika příštích let vyprovokoval širokou diskusi odborníků, státní správy, ochránců přírody, ale i místních obyvatel. Měla by z ní vzejít studie o další budoucnosti lomu, tak aby byla co nejvíc ušetřena příroda a zároveň by řešení bylo přijatelné pro podnikatelské zájmy firmy. "Jsme ochotni připravit rozsáhlou rekultivaci vytěžených území a přistoupit i na řadu dalších požadavků, ale musíme za to také něco získat," říká Korbel. Podle něj je to otázka hledání kompromisního řešení u jednoho stolu. "Podobným prohlášením nevěřím. Myslím si, že jde pouze o šikovnou strategii, jak získat víc času a tedy víc vytěžit," komentuje slova ředitele lomu Štingl, který chce sice o věcech diskutovat, ale nehodlá přistupovat na kompromisy, které budou vyhovovat do puntíku podnikatelským zájmům těžařů.
Čertovým schodům se dosud přímé akce Dětí Země vyhýbaly. Impulsem k uspořádání blokády bylo podle Štingla údajně nezákonné odstranění dřevin při posledním rozšíření velkolomu. V souvislosti s tím podávají Děti Země také podnět Správě CHKO Český kras k zahájení správního řízení. "Zde již není prostor pro trpělivost a nečinné přihlížení. Pokud dojde k dalšímu zcela zbytečnému rozšíření měsíční krajiny Velkolomu Čertovy schody, budeme nuceni zahájit úplnou blokádu celého provozu," varoval Štingl. Ředitele lomu akce překvapila, ale přesto doufá, že dříve nebo později dojde ke společné kompromisní dohodě.
|
reklama