Dezinfekce na letištích skončí 1. června
Podle jeho údajů si na posledním zasedání Ústřední nákazové komise 17. května ministr zemědělství Jan Fencl vyžádal souhlas komise členů k tomu, aby o odvolání uvedeného opatření - dezinfekce na letištích, mohl rozhodnout sám. Kromě souhlasu SVS požadoval ministr také údaje z ministerstva dopravy, že od těchto opatření na letištích upouštějí i ostatní země.
I nadále však podle Dubna platí na českém území některá další opatření proti zavlečení slintavky a kulhavky. Zejména zákaz dovozu a tranzitu živých sudokopytníků, zejména skotu, prasat, ovcí a koz ze zemí, kde se slintavka a kulhavka vyskytla, tedy z Velké Británie, Irska, Francie a Holandska. Z uvedených zemí je zakázán i dovoz obchodního zboží z těchto zvířat - tj. jejich spermatu, embryí, vaječných buněk, masa, tepelně neopracovaných masných výrobků, tepelně neopracovaného mléka, tepelně neopracovaných mléčných výrobků, ostatních živočišných produktů z vnímavých zvířat, které nejsou ošetřeny způsobem zaručujícím destrukci viru slintavky a kulhavky (týká se i potní vlny, neošetřené srsti, štětin a žíní), objemných krmiv a steliv, tj. sena a slámy, chlévské mrvy a hnoje. Ošetření způsobem zaručujícím destrukci viru slintavky a kulhavky musí být zřejmé z veterinárního osvědčení pro dovoz.
"Zákaz dovozu se netýká hluboce zmrazeného spermatu a embryí získaných před 1. 2. 2001.
Do chovů na slintavku a kulhavku vnímavých hospodářských zvířat nesmějí vstupovat zahraniční návštěvy. I nadále musejí provozovatelé parkovišť a stravovacích zařízení podél dálnic zajišťovat neškodnou likvidaci zbytků jídel. Pro ministerstvo zdravotnictví dále platí povinnost zajistit v rámci kontrol běžného hygienického dozoru prováděných orgány ochrany veřejného zdraví zjišťovat původ masa a masných výrobků ze států s výskytem slintavky a kulhavky a případy, kde je podezření na ilegální dovoz, nahlásit příslušné okresní veterinární správě," připomněl Duben.
reklama