https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/diamo-obnovuje-v-ostrave-tri-rybniky-poskozene-tezbou-uhli
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Diamo obnovuje v Ostravě tři rybníky poškozené těžbou uhlí

17.8.2018 09:26 | OSTRAVA (ČTK)
Státní podnik Diamo, který se stará o zahlazování následků hornické činnosti, dokončuje obnovu tří rybníků v ostravské části Nová Ves, jež poškodily poklesy způsobené dřívější těžbou uhlí. Vybudoval tam téměř kilometr dlouhé odtokové potrubí, rybníky odbahnil a zpevnil. Náklady na projekt činí téměř 11 milionů korun. ČTK to dnes řekla mluvčí Diama Jana Dronská.
 

"Potrubí zajistí odvedení přebytečných vod, obnovili jsme povrch komunikace a chodníku a dále bylo provedeno odbahnění rybníků, zpevnění břehů i hrází, včetně rekonstrukce a doplnění vtokových a výpustních objektů," uvedl ředitel odštěpného závodu Odra podniku Diamo Josef Havelka.

Ve spolupráci s místním rybářským spolkem a profesionálními rybáři z Jistebníku vylovil podnik z rybníků 360 ryb. Převažovali mezi nimi kapři, amuři a karasi. "Část z nich se následně vrátila do soustavy rybníků. Součástí projektu je i dosadba stromů a porostů a jejich následná pětiletá údržba," uvedla Dronská. Podnik v místě vysadí 30 listnatých stromů a 110 keřů.

"Hlavní stavební a technické práce na obnově rybníků jsou u konce, na podzim zahájíme ještě biologickou rekultivaci. Nedaleko centra Ostravy se tak za rok podařilo vytvořit pěkné místo s příjemnou přírodní atmosférou," uvedl ředitel Diama Tomáš Rychtařík.

Podnik v posledních pěti letech na Ostravsku a Karvinsku provedl rekultivace za 130 milionů korun. Aktuálně odštěpný závod Odra pracuje na 12 projektech a další čtyři připravuje. "Mezi největší a nejnáročnější projekty patří sanace a rekultivace odvalu Dolu Václav a bývalé koksovny v Orlové, kde se našly nebezpečné látky charakteru dehtů a dalších odpadů z koksochemického procesu, nebo rekultivace kalové nádrže flotačních hlušin úpravny bývalého Dolu Paskov a přilehlého Oprechtického potoka," uvedla Dronská.

Kromě zahlazování následků hornické činnosti zajišťuje podnik Diamo také produkci uranového koncentrátu pro jadernou energetiku. V Moravskoslezském kraji se stará o areály bývalých černouhelných dolů. Podnik zaměstnává zhruba 2500 lidí.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Vlastimil Vyplel
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist