https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/diamo-prevezme-sklad-kadmiovych-kalu-ve-vikanticich-zajisti-likvidaci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Diamo převezme sklad kadmiových kalů ve Vikanticích, zajistí likvidaci

11.6.2024 23:21 | PRAHA (ČTK)
DIAMO, státní podnik, se sídlem ve Stráži pod Ralskem je organizací, která realizuje zahlazování následků hornické činnosti po těžbě uranu, rud a části uhelného hornictví v České republice.
DIAMO, státní podnik, se sídlem ve Stráži pod Ralskem je organizací, která realizuje zahlazování následků hornické činnosti po těžbě uranu, rud a části uhelného hornictví v České republice.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | diamo.cz
Sklad s kadmiovými kaly ve Vikanticích na Šumpersku převezme od Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) státní podnik Diamo. Návrh ministerstva financí schválila vláda, vyplývá z výsledků jednání zveřejněných na internetu. Diamo by následně mělo zajistit likvidaci nebezpečných odpadů v místě, celkové náklady by podle ministerstva financí mohly dosáhnout až 100 milionů korun.
 
"Kadmiové kaly jsou vysoce toxickým produktem a existuje vysoké riziko, že v případě narušení pláště budovy může dojít k ekologické havárii mimořádných rozměrů. Diamo disponuje odborným aparátem, který je na rozdíl od jiných státních organizací schopný se s následky této staré ekologické zátěže vypořádat," uvedlo ministerstvo v materiálu pro jednání kabinetu.

Náklady na likvidaci staré ekologické zátěže ve Vikanticích pokryje ze svého rozpočtu ministerstvo průmyslu a obchodu. Samotná likvidace kadmiových kalů by měla stát do 24 milionů korun, související náklady mohou celkovou částku zvýšit až na 100 milionů korun. Konečná výše nákladů bude podle ministerstva financí záviset na zvoleném způsobu likvidace této ekologické zátěže.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist