https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/dilli-kvuli-smogu-zavrelo-zakladni-skoly-a-staveniste
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dillí kvůli smogu zavřelo základní školy a staveniště

3.11.2023 18:52 | DILLÍ (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Vláda indické metropole Dillí uzavřela základní školy, zakázala stavební práce a nevpouští do ulic silně znečišťující vozidla ve snaze zmírnit smog, který město pohltil. Informovala o tom dnes agentura AP, podle níž úřady rovněž ve městě rozmístily rozprašovače vody a mnozí lidé vyšli ven s obličejovými rouškami.
 

"Takovéto znečištění může vyvolat různé typy respiračních infekcí a chřipku. Může také způsobit problémy s krevním tlakem," uvedl na zpravodajském kanálu New Delhi Television specialista na plicní choroby Radžníš Kapúr.

Znečištění v hlavním městě Indie způsobují především automobily a průmyslové emise, ale i prach ze stavenišť a dým vznikající při spalování odpadků a zbytků zemědělských plodin na polích v sousedních státech. Úřady varovaly, že situaci by mohly dál zhoršit oslavy svátku světel díválí, při nichž bývá zvykem odpalovat petardy a pořádat ohňostroje. Letos oslavy připadají na 12. listopadu.

Index kvality ovzduší, který měří koncentraci toxických látek ve vzduchu, dnes v Dillí přesáhl hodnotu 400. Hodnoty nad 400 spadají do nejvyššího, vážného stupně znečištění.

Od čtvrtka jsou v Dillí a okolí zakázány stavební a demoliční práce s výjimkou těch nejnutnějších. Do ulic také nesmějí starší modely osobních a nákladních aut a autobusů, které jezdí na naftu či benzin a způsobují silné znečištění. Za porušení zákazu hrozí pokuta 20.000 rupií (5500 Kč).


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist