https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/dilli-zacalo-uvadet-v-platnost-opatreni-proti-smogu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dillí začalo uvádět v platnost opatření proti smogu

16.10.2019 00:15 (ČTK)
Indická metropole Dillí, která byla loni nejvíce znečištěným městem světa, se snaží čelit emisím a smogu. / Ilustrační foto
Indická metropole Dillí, která byla loni nejvíce znečištěným městem světa, se snaží čelit emisím a smogu. / Ilustrační foto
Indická metropole Dillí, která byla loni nejvíce znečištěným městem světa, se snaží čelit emisím a smogu. Od včerejška je v Dillí zakázáno používání dieselových generátorů a příští týden se úřady chystají rozdat školákům v indické metropoli ochranné masky, informovala včera agentura AFP.
 

Dnešní průměrná hustota PM2,5 (prachové částice menší než 2,5 mikrometru) dosáhla v Dillí 108 mikrogramů na metr krychlový, což je čtyřikrát více, než Světová zdravotnická organizace (WHO) považuje za bezpečné.

Indické úřady očekávají, že v příštích dnech se situace dále zhorší, protože v předchozích letech hustota malých prachových částic, které snadno pronikají do plic, v Dillí pravidelně překračovala 400 mikrogramů na metr krychlový.

Od 4. do 15. listopadu proto bude platit nařízení, podle kterého budou v určitý den smět vyjet do ulic pouze automobily s lichými poznávacími značkami a další den vozy se sudými čísly na poznávací značce. V kritické dny bude rovněž zakázaný vjezd do metropole kamionům.

Znečištění ve dvacetimilionovém Dillí způsobují především automobily a průmyslové emise, ale i prach ze stavenišť a dým vznikající při spalování odpadků a zbytků zemědělských plodin na polích.

V loňském roce OSN uvedla, že 14 z 15 nejvíce znečištěných měst se nacházelo v Indii.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist