https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/direct-auto-prodej-elektromobilu-v-cesku-by-se-letos-mohl-temer-zdvojnasobit
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Direct auto: Prodej elektromobilů v Česku by se letos mohl téměř zdvojnásobit

16.3.2024 18:39 (ČTK)
Foto | jc_cards / Piqsels
Prodej elektromobilů v Česku by se letos mohl téměř zdvojnásobit na 10 000 vozů. Loni přitom rostl o 70 procent. Důvodem je spuštění dotačního programu, ve kterém budou moci od druhé poloviny března firmy žádat o podporu 200 000 až 250 000 korun. Vyplývá to z analýzy společnosti Direct auto.
 

"Na trhu sledujeme zajímavý jev, kdy spousta firem vyčkává, a o elektromobilech uvažuje," uvedl Ivo Hykyš ze společnosti Direct auto. V lednu a v únoru prodej plně elektrických vozů rostl jen o čtvrtinu.

Dotaci je možné získat pro elektromobily s cenou do 1,5 milionu korun, přičemž u užitkových vozů neexistuje cenové omezení. V celém programu je připraveno 1,95 miliardy korun, z toho 1,65 miliardy na pořízení bezemisních vozidel a 300 milionů na dobíjecí infrastrukturu.

K podpoře poptávky po elektromobilech by mohly přispět i kratší dodací lhůty. Zatímco v minulosti se pohybovaly mezi 12 a 24 měsíci, v současnosti je možné získat elektromobil za jeden až tři měsíce v závislosti na modelu. Například vůz Škoda Enyaq může zákazník mít za pět týdnů od objednání. Dotace se netýká pouze nových elektromobilů, ale lze ji získat i pro použité elektromobily s nájezdem do 6000 kilometrů a stářím maximálně šest měsíců.

Zvýšení dostupnosti pořízení elektromobilu pro firmy může podpořit i 70 procentní záruka státu za úvěr, což úvěrovým společnostem umožní benevolentnější schvalování úvěrů.

Elektromobily již pořídila do svých flotil řada velkých firem, například Coca-Cola, Rohlík nebo Komerční banka. Z údajů Svazu dovozců automobilů vyplývá, že elektroauta v loňském roce tvořila zhruba tři procenta všech prodejů vozidel v ČR.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist