https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/discovery-news-zelene-strechy-priznive-ovlivnuji-klima
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Discovery News: Zelené střechy příznivě ovlivňují klima

12.10.2009 10:30 | PRAHA/PORTLAND (Ecomonitor)
Střechy pokryté rostlinami mohou být jednoduchou metodou, jak alespoň v malé míře snížit obsah oxidu uhličitého v atmosféře. Není to však jejich jediná výhoda, uvádí server Discovery News.
 

Zelená střecha na budově v Chigagu.
Zelená střecha na budově v Chigagu.
Foto: TonyTheTiger/Wikimedia Commons

Jako každé místo pokryté vegetací by měl i kousek zelené plochy na střeše přispět k nižším koncentracím oxidu uhličitého v ovzduší. Rostliny totiž během fotosyntézy spotřebovávají oxid uhličitý.

Kristin Getterová z Michiganské státní univerzity v East Lansingu se společně s kolegy proto zabývala zatím ne příliš obvyklou pokrývkou střechy podrobněji. Úkolem bylo změřit skutečné množství uhlíku uloženého ve vegetaci během dvou vegetačních období na 12 typických zelených střechách v Michiganu a Marylandu.

Zjištěné množství uloženého uhlíku se různilo od střechy po střechu i mezi jednotlivými oblastmi, ale průměrně bylo zachyceno 375 g oxidu uhličitého na metr čtvereční. Kdyby se tedy například Detroit rozhodl ozelenit svých 65 až 85 milionů čtverečních metrů střešní plochy, vegetace by byla schopná zachytit roční emise 10 000 středně velkých terénních nebo nákladních vozidel.

Autoři své závěry publikovali v časopise Environmental Science & Technology.

Schopnost zelených střech izolovat uhlík trvá ale pouze rok nebo dva. Poté se množství uhlíku přijatého fotosyntézou vyrovná uhlíku uvolňovanému během rozkladu půdy a rostlinného materiálu. "Přesto mají tyto dva roky svůj význam," tvrdí David Sailor z Portlandské státní univerzity v Oregonu.

Kromě toho mají ozeleněné střechy i další výhody. Příkladem mohou být jejich izolační schopnosti, díky nimž se snižují náklady na klimatizaci v letním období i náklady na vytápění v zimě.

Mohou být také dobrým řešením pro města. Jelikož do sebe dokážou nasáknout určité množství dešťové vody, nezatěžují zbytečně kanalizaci a ušetří část výdajů na čištění odpadních vod. Městské oblasti s výskytem zelených střech se také s nižší pravděpodobností stávají tepelnými ostrovy, jelikož se tepelná energie spotřebovává na vypařování vody z listů. Svůj význam mají i pro snížení hluku a znečištění ovzduší a samozřejmě i pro výskyt živočichů, uvádí server Discovery News.

Podle článku Emily Sohnové Green Roofs Shown to Offset Warming vydaného dne 6. října 2009.


reklama

 
Zdeňka Vítková

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist