DiscoveryNews: Plot na americko-mexické hranici zabrání migraci zvířat
Ovce tlustorohé v Kalifornii.
Licence: Volné dílo (public domain)
|
|
Foto: Wikipedia Commons |
"Je to jasné jako nos mezi očima. Pokud postavíte téměř šest metrů vysoký kus oceli, je očividné, že se přes něj nic nedostane. Ale my to musíme dokázat," řekl Paul Beier z Univerzity Severní Arizony ve městě Flagstaff, který se ale na studii nepodílel.
Již v roce 2006, kdy americká vláda schválila stavbu hraničního plotu dlouhého přes tisíc kilometrů, vědci vyjadřovali své obavy. Překážka, která má zabránit nelegální migraci, totiž bude také bránit v pohybu živočichům, kteří jsou zvyklí žít na obou stranách hranice.
"Hranice jsou věcí politiky," řekl vedoucí autor studie Aaron Flesch z Montanské univerzity v Missoule. "Nejedná se o biologické hranice," dodal.
Kombinací informací o populacích ovce tlustorohé žijících podél hranice mezi Arizonou a Mexikem s počítačovými modely předpověděl spoluautor studie Clinton Epps z Oregonské státní univerzity dopady existence plotu na pohyb ovcí mezi skupinami.
Epps zjistil, že devět populací, jež se ve studované oblasti vyskytují, bude izolováno od populací za hranicí. Navíc dvě populace na americké straně hranice jsou závislé na stezce, která protíná Mexiko. Byly by tak uměle odděleny navzdory tomu, že se v obou případech jedná o ovci "americkou".
Na první pohled se zdá jako nepravděpodobné, že by plot mohl bránit v pohybu i některým ptákům. Tým ale zjistil, že 80 procent kulíšků západních létá pouze do výšky 4 metrů. Sova se navíc pohybuje v krátkých, přímých letech a vyhýbá se velkým otevřeným plochám, jakou bude právě zóna vykácených porostů na obou stranách plotu.
Podle článku Jessicy Marshallové U.S.-Mexico Border Fence May Snag Wildlife z 8. července 2009
reklama