https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/divoci-kone-v-h-kralove-dostali-vetsi-pastvinu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Divocí koně v Hradci Králové dostali větší pastvinu

19.7.2018 00:10 | HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK)
Hradecká skupina pěti divokých koní byla na začátku roku převezena do hradeckého kraje ze středočeských Milovic. / Ilustrační foto
Hradecká skupina pěti divokých koní byla na začátku roku převezena do hradeckého kraje ze středočeských Milovic. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Česká krajina
Divocí koně v lokalitě Plachta na okraji Hradce Králové dostali novou větší pastvinu. V noci na středu přešli z té dosavadní dočasně vytvořeným koridorem, který uzavřel cestu pro pěší a cyklisty. Řekl to organizátor projektu David Číp z Českého svazu ochránců přírody JARO Jaroměř.
 

Hradecká skupina pěti divokých koní je jednou ze dvou, které ochranáři na začátku roku převezli do hradeckého kraje ze středočeských Milovic. Druhá skupina je na Josefovských loukách u Jaroměře. "Sami přešli na novou pastvinu na centrálním vřesovišti. Cestu otevřeme v pátek. Koně si tam musí nejprve zvyknout, pak pastvinu uzavřeme," řekl Číp.

Ochranáři mají v plánu elektrický ohradník kolem části uvolněné pastviny demontovat. "Chceme také, aby se lidé mohli podívat, jak koně vypreparovali kytky, o které nám jde. Vyžrali trávu, ale nechali vzácné druhy, jako třeba orchideje nebo krvavce. To s křovinořezem nedokážete," řekl Číp. Přesto tam zásah člověka bude nutný. Koně totiž nedokážou omezit růst stromů. "Budeme tam proto vyřezávat dřeviny. Je tam nádherně vidět, co nastane, když z přírody vypadne byť jen jediný druh. Chybí tam funkce tura, který jde pro změnu zase po dřevinách," řekl.

Nová oplocená pastvina má rozlohu asi šest hektarů. Koně budou mít asi o třetinu větší prostor. Podle Čípa ale na podzim, až tráva znovu doroste, poputují zpět, aby pokračovali ve spásání. "Koně by měli po lokalitě takto pendlovat," řekl Číp.

Přírodní památka Na Plachtě o rozloze téměř 60 hektarů leží v těsném sousedství stotisícového Hradce Králové. "Zatím stále zkoušíme, jak se jim tady bude dařit. Ideální by bylo, kdyby celá lokalita byla oplocena a lidé by do ní měli přístup a koně mohli pozorovat. To se ale zatím nestalo. Pastviny proto postupně zvětšujeme," uvedl Číp.

Divocí koně se do východních Čech vrátili letos po 7000 letech, podle vědců v místě vymizeli na konci neolitu. Koně by měli v obou lokalitách přirozeným způsobem pomáhat pečovat o biologicky cenná přírodní stanoviště. Na východ Čech je bezplatně zapůjčila společnost Česká krajina. Zvířata jsou potomky zakládajícího stáda, které bylo přivezeno do rezervace velkých kopytníků v Milovicích v roce 2015.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Tomáš Kučera
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist