https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/dlouha-sucha-maji-vazne-dopady-na-zivocichy-v-britskych-rekach
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dlouhá sucha mají vážné dopady na živočichy v britských řekách

11.8.2022 00:47 | LONDÝN (ČTK)
Zvláště ohrožené jsou řeky, které vyvěrají z pramenů v krajině s křídovým podložím, v nichž žijí lososi, ledňáčci a vydry.
Zvláště ohrožené jsou řeky, které vyvěrají z pramenů v krajině s křídovým podložím, v nichž žijí lososi, ledňáčci a vydry.
Dlouhotrvající období sucha mají vážné dopady na volně žijící živočichy v řekách, řekli serveru BBC News zástupci britských organizací, které se zaměřují na ochranu přírody. Vodní toky jsou podle nich již pod tlakem kvůli znečištění a využívání pro pitnou vodu, sucho tuto zátěž ještě zvyšuje.
 

Zvláště ohrožené jsou řeky, které vyvěrají z pramenů v krajině s křídovým podložím, v nichž žijí lososi, ledňáčci a vydry, uvedla charitativní organizace Rivers Trust. Na celém světě je těchto řek pouze 200, přičemž 85 procent z nich se nachází v jižní a východní Anglii.

"Je to náš bariérový útes nebo amazonský deštný prales, je to náš jedinečný příspěvek k divoké přírodě a biodiverzitě po celém světě," řekla Christine Colvinová z organizace Rivers Trust. Dodala, že některé menší řeky tohoto typu začínají vysychat, zatímco větší řeky se potýkají s nízkými průtoky.

"Zdejší volně žijící živočichové již nyní čelí stresu v důsledku vyšších teplot a jejich životní prostředí se zmenšuje, protože hladina vody je stále nižší a nižší," uvedla Colvinová. "Nechceme, aby klesla ještě níž, než je nyní," dodala.

Jamie Marsh z neziskové organizace Hampshire and Isle of Wight Wildlife Trust varoval před "vážnou situací" pro volně žijící živočichy, protože hladiny řek v některých částech hrabství Hampshire a na ostrově Wight klesají. V jedné přírodní rezervaci na břehu řeky Itchen ve Winchesteru zcela vyschl rybník.

Nízký průtok řek negativně zasahuje zdroje potravy pro ryby, hmyz a bezobratlé, což má následky pro živočichy na vyšších stupních potravního řetězce, jako jsou vodní hryzci a vydry.

"Naše vodní zdroje jsou pod velkým tlakem a toto dlouhé období sucha tyto problémy ještě zhoršuje," řekl Marsh."To, co můžeme udělat, je, že se jako společnost podíváme na naši spotřebu vody a pokusíme se ji snížit," dodal.

Společnost Southern Water, která dodává vodu do hrabství Hampshire a na ostrov Wight, uvedla, že rozhodnutí zavést zákaz napouštění bazénů, zalévání zahrad a mytí aut je "zásadním krokem" k ochraně biotopů řek Test a Itchen. Podle společnosti byly průtoky v řekách v červenci asi o 25 procent nižší, než by měly být.

Podle nejnovějších prognóz vědců se očekává, že průtoky v řekách ve střední a jižní Anglii zůstanou mimořádně nízké po zbytek léta.

Organizace Rivers Trust proto vyzvala k celkovému přehodnocení způsobu využívání vody, aby se země vyrovnala s tím, že suchá horká léta budou pravděpodobně častější. "Chceme, aby vláda a vodárenské společnosti reagovaly koordinovaně," řekla Christine Colvinová. "Tyto horka a prodloužená období sucha jsou pro nás nyní zatěžkávací zkouškou, abychom se připravili na dlouhou dobu, protože v příštích letech budeme svědky mnoha dalších podobných let," dodala.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist