https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/dnes-dobrovolnici-opet-vyrazi-do-prirody-uklizet-odpadky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dnes dobrovolníci opět vyrazí do přírody uklízet odpadky Aktualizováno

17.9.2022 00:29 | PRAHA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Tisíce lidí se dnes pustí do úklidu přírody i ulic v kampaních Ukliďme Česko a Ukliďme svět. Bude kolem 450 úklidových akcí po celém Česku. Zatímco kampaň Ukliďme svět koordinuje Český svaz ochránců přírody (ČSOP), Ukliďme Česko má na starost stejnojmenný spolek. Úklidy pořádají jednotlivci, školy i firmy. Dobrovolníci ale mohou pomoci se sběrem odpadků pomoci i kdykoliv jindy během roku.

 

"Máme nahlášeny zhruba tři stovky úklidových akcí," řekl ČTK Radek Janoušek ze spolku Ukliďme Česko. Podotkl, že je to zhruba stejně jako loni. Janoušek také sdělil, že na celý podzim je nachystáno přes 650 společných úklidů. Mapa akcí je na webu. V letošní jarní fázi kampaně, jejíž hlavní den připadl na 2. dubna, lidé podle pořadatele posbírali 1800 tun odpadu během 3000 úklidů.

Kolem 150 akcí pak dnes podle koordinátorky Veroniky Andrlové bude v rámci kampaně Ukliďme svět. I z nich mohou lidé vybírat on-line. Andrlová upozornila, že součástí akce jsou soutěže o nejzajímavější či nejvtipnější fotografii a největší odpadkovou kuriozitu. Podle ČSOP dobrovolníci v prvních šesti měsících letošního roku posbírali 157 tun odpadu. V den a kolem jarního termínu, který byl 26. března, se uskutečnilo 350 společných úklidů. Během roku 2021 podle Andrlové lidé sebrali 170 tun odpadu.

ČSOP organizuje kampaň Ukliďme svět od roku 1993. V letech 2017 až 2020 se konala společně s kampaní Ukliďme Česko. Od loňska však obě akce pokračují samostatně. Kampaň Ukliďme Česko se poprvé uskutečnila v roce 2014. Na dnešek také připadá globální úklidový den, kterého se zúčastní lidé, organizace a firmy ze 191 zemí světa.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist