https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/do-brnenske-zoo-se-vratily-takzvane-strilejici-ryby
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Do brněnské zoo se vrátily takzvané střílející ryby

28.1.2018 01:57 | BRNO (ČTK)
Stříkouni žijí v mírně slaných příbřežních vodách od Indie po Pacifické ostrovy.
Stříkouni žijí v mírně slaných příbřežních vodách od Indie po Pacifické ostrovy.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Ingo Rischawy / Schuster lab, University of Bayreuth
Do brněnské zoo se vrátily takzvané střílející ryby, hmyz poletující nad hladinou sestřelují proudem vody. Zoo chová nově dva druhy, stříkouny pětitrnné a stříkouny lapavé. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí zoo Michal Vaňáč. Zoo stříkouny v minulosti už chovala.
 

"Chytají hmyz nad vodní hladinou, ale velmi neobvyklým způsobem. Jiné druhy uloví odpočívající hmyz nad hladinou skokem, zatímco stříkouni se naučili srážet potravu velmi přesně mířeným proudem vody, který vystřelují z tlamy. Dokážou velmi přesně mířit na vzdálenosti více než jeden metr," uvedl kurátor chovu ryb Petr Šrámek.

Mladé ryby se této střelecké technice musí učit. Stříkouni v brněnské zoo toto umění už ovládají a předvádí ho pravidelně při krmení cvrčky.

Zoo má stříkouny v pavilonu Exotárium ve speciálně připraveném akváriu. "Je úmyslně napuštěné jen do poloviny a část nad hladinou je koncipována tak, aby umožnila stříkounům sestřelovat hmyz z rostlin a dekorací," uvedl Šrámek. V minulosti zoo chovala stříkouny v akváriu, které jim neumožnilo používat zmíněnou loveckou techniku, protože bylo plně napuštěné vodou.

Návštěvníci mohou vidět dva druhy těchto ryb, pětitrnné a lapavé. Stříkouny pětitrnné chová brněnská zahrada jako jediná v České republice i na Slovensku. Spolu se stříkouny obývá skalní římsy akvária i skupinka obojživelných ryb lezců.

Stříkouni žijí v mírně slaných příbřežních vodách od Indie po Pacifické ostrovy. Tomu je přizpůsobeno i jejich akvárium, které představuje výsek pobřežního biotopu s kořeny a živými rostlinami mangrovníků. Ryby můžou dorůst do délky až 25 centimetrů.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist