https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/do-danska-se-po-dvou-stech-letech-vratili-vlci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Do Dánska se po dvou stech letech vrátili vlci

5.5.2017 08:09 | PRAHA (ČTK)
Místo, kde se vlci v Dánsku usadili, zoologové tají, aby je uchránili před případnými lovci.
Místo, kde se vlci v Dánsku usadili, zoologové tají, aby je uchránili před případnými lovci.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Anonym via Thomas Boesdal / Naturhistorik Museum Aarhus
Po dvou stech letech se do Dánska vrátili vlci. Smečka, jejíž součástí je i jedna samice, přišla z Německa a usadila se v řídce osídlené západní části Jutského poloostrova. Agentuře AFP to sdělil zoolog Peter Sunde z univerzity Aarhusu.
 

Vlci podle Sundeho německo-dánské hranice překročili poprvé již v roce 2012, na základě testů DNA se ale nyní podařilo poprvé dokázat, že je ve smečce kromě nejméně čtyř samců také jedna samice. Je tak podle něj možné, že se v Dánsku poprvé po dvou stech letech ve volné přírodě narodilo nebo brzy narodí vlčí mládě.

Podle Sundeho se v Dánsku zřejmě usadili mladí jedinci, které jejich smečky vyhnaly z původních teritorií na území Německa. Tam vlci žijí především na území spolkových zemí Braniborsko a Dolní Sasko. Za sebou tak mohou mít nyní už dánští vlci cestu dlouhou i 500 kilometrů, uvedl zoolog.

Místo, kde se vlci v Dánsku usadili, zoologové tají, aby je uchránili před případnými lovci. Právě nadměrný lov způsobil, že vlk na počátku 19. století z Dánska zcela zmizel.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist