https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/do-konce-dubna-muzete-prihlasit-sveho-kandidata-do-ankety-strom-roku-vitez-dostane-odborne-osetreni-zdarma
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Do konce dubna můžete přihlásit svého kandidáta do ankety Strom roku. Vítěz dostane odborné ošetření zdarma

16.4.2017 06:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Navrhnout kandidáta na Strom roku 2017 může kdokoli. Uzávěrka návrhů do ankety, kterou každoročně pořádá Nadace Partnerství, je už 30. dubna. / ilustrační foto
Navrhnout kandidáta na Strom roku 2017 může kdokoli. Uzávěrka návrhů do ankety, kterou každoročně pořádá Nadace Partnerství, je už 30. dubna. / ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Miroslav Janík / ČSOP
Letos probíhá šestnáctý ročník celostátní ankety Strom roku, do níž může každý nominovat své kandidáty. Nominace jsou možné do konce dubna. Anketa je příležitostí, jak získat pro strom zdarma odborné ošetření, nebo finance na výsadbu nových stromů. Cílem ankety je zvýšení zájmu obyvatel o stromy a životní prostředí. Informuje o tom pořadatel soutěže Nadace Partnerství.
 

Celostátní anketu Strom roku vyhlašuje Nadace Partnerství od roku 2002. Od té doby obdržela 1270 návrhů na Strom roku. Smyslem je připomenout význam starých stromů a zároveň umožnit jejich odborné ošetření. Do hlasování se zapojilo více než 616 tisíc lidí a výtěžek byl téměř 2,5 milionu korun.

Do finále ankety postupuje 12 stromů, o vítězi rozhoduje veřejnost prostřednictvím zpoplatněného hlasování. Výtěžek hlasování směřuje zpět do místní komunity k péči o stromy. Díky zpoplatněnému hlasování v anketě mohly být například v loňském roce ošetřeny dva stromy, čímž se dosáhlo zlepšení jejich zdravotního stavu a vitality. V blízkosti šesti vítězných stromů proběhly nové výsadby.

Vítěz ankety je vyhlášen u příležitosti Dne stromů, který se v ČR slaví 20. října. Strom roku bude navíc automaticky nominován do mezinárodní ankety Evropský strom roku.

Stromy mají nejen estetickou funkci, ale zároveň výrazně pozitivně ovlivňují mikroklima. Svým stínem a přirozeným výparem vody z listů ochlazují své okolí. Tímto způsobem snižují důsledky klimatických změn, které lze v posledních letech pozorovat v podobě suchých a horkých letních měsíců. „Aby nám mohly stromy dobře sloužit, potřebují péči a pravidelnou kontrolu své kondice odborníkem, který navrhne případná opatření pro jejich prodloužení života. Stejně tak může poradit s výběrem druhu pro nové výsadby, aby stromy klimatické změny snášely co nejlépe,“ říká koordinátorka ankety Andrea Krůpová z Nadace Partnerství.

Bližší informace o celostátní anketě Strom roku 2017.Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Blanka Štiková
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist