https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/do-modre-pricestovali-z-dva-praturi-obohati-expozici-ziva-voda
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Do Modré přicestovali z Milovic dva pratuři, obohatí expozici Živá voda

14.2.2018 10:17 | MODRÁ (ČTK)
Obě odrostlá mláďata (na obrázku), která do Modré dorazila, váží kolem 400 kilogramů. Pratuři doplní zvířata žijící v sousedním archeoskanzenu, který představuje život v období Velké Moravy. Ať už jde o osly, původní plemena ovcí nebo prasata.
Obě odrostlá mláďata (na obrázku), která do Modré dorazila, váží kolem 400 kilogramů. Pratuři doplní zvířata žijící v sousedním archeoskanzenu, který představuje život v období Velké Moravy. Ať už jde o osly, původní plemena ovcí nebo prasata.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Michal Köpping / Česká krajina
Dvě mladé samice pratura přicestovaly včera večer do Modré na Uherskohradišťsku. Dodávka s přívěsem je přivezla z rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru u Milovic na Nymbursku. Jalovice narozené v roce 2016 se stanou novou atrakcí expozice Živá voda, kterou Modrá rozšiřuje. V nejbližších dnech by k nim měl přibýt ještě býk. Včera to řekl starosta obce Miroslav Kovářík (Pro Modrou společně).
 

Pratuři doplní zvířata žijící v sousedním archeoskanzenu, který představuje život v období Velké Moravy. Ať už jde o osly, původní plemena ovcí nebo prasata. "Zvažovali jsme, co ještě žilo v 9., 10. století v našich podmínkách. Napadlo nás, že pratur by mohl být vhodným zvířetem, které bychom chtěli lidem ukázat. Byl tu poměrně rozšířený a žil vedle lidí tisíce let. Nyní se po nějakých 800 letech znovu vrací na Moravu," uvedl starosta.

Obě odrostlá mláďata, která do Modré dorazila, váží kolem 400 kilogramů. Jelikož jsou pratuři stádová zvířata, po jejich uspání na pastvině bylo podle starosty nutné počkat, až se zbývající zvířata vzdálí. Až poté mohly být jalovice naloženy do přepravního vozu. Pro vyhlédnutého býka bude zapotřebí jet zvlášť. Jelikož má kolem 600 kilogramů, nebylo by kvůli komfortu přepravy vhodné vézt jej společně s jalovicemi.

Cesta ze středních Čech na východ Moravy trvala řidiči Antonínu Ministrovi, který se specializuje na přepravu koní, zhruba pět hodin. "Pratura jsem vezl poprvé. Chovají se podobně jako koně. Kravičky prvních deset kilometrů hledaly nějakou výhodnou pohodu, pak si lehly a celou cestu ležely," řekl Ministr.

Jména praturům budou pravděpodobně moci vybrat v anketě přímo návštěvníci Živé vody a archeoskanzenu. Křest zvířat se pravděpodobně uskuteční v létě. V hektarovém výběhu je bude možné pozorovat z nadzemních lávek, které plánuje obec vybudovat na jaře.

Předek domácího skotu patřil mezi nejdůležitější lovnou zvěř pravěkých lidí. Pronásledování člověkem a stále hustější osidlování krajiny však vedlo k jeho vyhubení, poslední pratuři žili v 17. století v Polsku. V českých zemích byli vyhubeni patrně ve 12. až 13. století.

S rozvojem genetiky přišla šance na znovuoživení druhu. Projekt TaurOs nizozemské nadace Taurus Foundation od roku 2008 pracuje na zpětném šlechtění praturů ve spolupráci s vědci z Wageningenské univerzity. Využívá několik primitivních evropských plemen, která jsou praturovi geneticky a vzhledově nejblíže. V současnosti jsou již k dispozici zvířata druhé a třetí generace. Pratuři v Milovicích vytvořili v roce 2015 první podobné stádo ve střední a východní Evropě. Kromě domovského Nizozemska se zpětně šlechtění pratuři dosud objevili také v Portugalsku, ve Španělsku, Chorvatsku nebo Rumunsku.

Areál Živá voda byl otevřen v roce 2012. Návštěvníkům představuje život ve sladkovodních vodách, nechybí ani podvodní tunel, díky němuž lidé mohou pozorovat prostředí pod hladinou. Expozice kromě ryb a vodních živočichů ukazuje i rostliny typické pro povodí řeky Moravy.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Viktor Chrást
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž příroděPražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist