https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/do-moravskoslezskeho-kraje-pujde-na-ovzdusi-dalsi-miliarda
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Do Moravskoslezského kraje půjde na ovzduší další miliarda

23.2.2018 10:00 | OSTRAVA (ČTK)
Podle Brabce bylo v kraji podle odhadů zhruba 25.000 nejstarších kotlů první a druhé emisní třídy, přičemž z každého z nich ročně do ovzduší uniklo 60 až 100 kilogramů prachu. Ministr uvedl, že v kraji se dosud z minulých nebo současných kotlíkových dotací vyměnilo či vymění zhruba 16.000 takových kotlů. / Ilustrační foto
Podle Brabce bylo v kraji podle odhadů zhruba 25.000 nejstarších kotlů první a druhé emisní třídy, přičemž z každého z nich ročně do ovzduší uniklo 60 až 100 kilogramů prachu. Ministr uvedl, že v kraji se dosud z minulých nebo současných kotlíkových dotací vyměnilo či vymění zhruba 16.000 takových kotlů. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | paolobros / Pixabay
Do Moravskoslezského kraje zamíří na zlepšení kvality ovzduší ze státního rozpočtu další miliarda. Převážná část peněz je určena na další podporu kotlíkových dotací. Nově bude možné výměnu kotlů předfinancovat formou půjčky od Státního fondu životního prostředí, systém se bude pilotně testovat právě v regionu. Novinářům to včera řekl ministr životního prostředí v demisi Richard Brabec (ANO).
 

Nový nízkoemisní kotel si tak lidé budou moci pořídit, aniž by předem museli do výměny investovat vlastní peníze. To by mělo k výměně přimět i sociálně slabší obyvatele.

Podle Brabce bylo v kraji podle odhadů zhruba 25.000 nejstarších kotlů první a druhé emisní třídy, přičemž z každého z nich ročně do ovzduší uniklo 60 až 100 kilogramů prachu. Ministr uvedl, že v kraji se dosud z minulých nebo současných kotlíkových dotací vyměnilo či vymění zhruba 16.000 takových kotlů. Během posledních dvou výzev do regionu na obměnu kotlů směřovalo zhruba 1,3 miliardy korun. Ministr by si přál, aby se podařilo obměnit všech 25.000 kotlů. O bezúročnou půjčku do výše 100 procent ceny každý zájemce požádá ve své obci nebo na Státním fondu životního prostředí.

Peníze pro kraj ministerstvo získá přesuny v dotačním programech mezi resorty, o nichž v posledních týdnech vyjednává ministr s vládními kolegy.

"Zákaz provozu starých kotlů 1. a 2. emisní třídy se nezadržitelně blíží. Do čtyř let musí být všechny staré kotle po celé ČR vyřazeny z provozu. Takovýchto kotlů je asi 350.000. Chceme využití dotace umožnit opravdu úplně každému vlastníkovi a provozovateli starého neekologického kotle bez ohledu na to, kolik měsíčně vydělává," uvedl Brabec.

Neekologické kotle musí lidé vyměnit do září roku 2022, pak už je nebude možné používat. Jinak jim hrozí pokuta až 50.000 korun.

Právě v Moravskoslezském kraji je obměna kotlů úspěšná a kraj patří mezi nejaktivnější. V prvním kole byla alokovaná dotace ve výši půl miliardy korun vyčerpána během dvou týdnů.

Aktuálně je v regionu zaregistrováno 7987 žádostí za 883,1 milionu korun. Výměnu kotle má schváleno 6222 žádostí. Celkem získají podporu ve výši 719 milionů korun. Proplaceno již bylo 676 žádostí úhrnem za 76,4 milionu korun.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist