https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/do-moravy-a-dyje-vodohospodari-vysadi-prvnich-3000-jeseteru
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Do Moravy a Dyje vodohospodáři vysadí prvních 3000 jeseterů

15.6.2017 09:00 | BŘECLAV (ČTK)
Jeseter malý je nejmenším druhem dunajských jeseterů, žije po celý životní cyklus pouze ve sladké vodě, a to bez potřeby migrovat do Černého moře. Může dosáhnout délky až 125 centimetrů a váhy 19 kilogramů. / ilustrační foto
Jeseter malý je nejmenším druhem dunajských jeseterů, žije po celý životní cyklus pouze ve sladké vodě, a to bez potřeby migrovat do Černého moře. Může dosáhnout délky až 125 centimetrů a váhy 19 kilogramů. / ilustrační foto
Prvních 3000 jeseterů malých vysadí v pátek státní podnik Povodí Moravy do řek Moravy a Dyje. Cílem je obnova populace této ryby v řekách. Dalších 2000 jeseterů do moravských řek poputuje na podzim. Povodí pro obnovu populace jesetera plánuje ročně vypouštět 5000 plůdků této ryby do řek až do roku 2021. Projekt přijde na 18.000 eur (asi půl milionu korun). V tiskové zprávě to dnes uvedla Jana Kučerová z útvaru vnějších vztahů firmy.
 

"Hned 1000 kusů letošních plůdků jeseterů malých, které se vylíhly ve speciální kontejnerové líhni na Dunaji ve Vídni, poputuje do řeky Dyje u dřevěného mostu Pohansko," uvedla Kučerová. Dalších 1000 ryb poputuje do vody na levém břehu Dyje v místě odstaveného ramene a stejný počet do Moravy nad soutokem.

S projektem na obnovení populace jesetera přišli rakouští odborníci, kteří jesetery už vypouštějí do dolního toku Dunaje a Moravy. Povodí Moravy už na podzim do řeky vypustilo 200 značených jeseterů.

Jeseter malý je nejmenším druhem dunajských jeseterů, žije po celý životní cyklus pouze ve sladké vodě, a to bez potřeby migrovat do Černého moře. Může dosáhnout délky až 125 centimetrů a váhy 19 kilogramů. Živí se drobnými larvami či korýši, výjimečně i drobnými rybami. Vyskytuje se v tocích u Černého, Kaspického a Baltského moře. V řekách Moravě a Dyji dříve žil hojněji, dostával se do nich z Dunaje. Nyní je jeho výskyt sporadický, především kvůli výstavbě přehrad.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist