https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/do-rezervace-brehyne-pecopala-u-doks-plati-na-ctvrt-roku-zakaz-vstupu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Do rezervace Břehyně - Pecopala u Doks platí na čtvrt roku zákaz vstupu

15.5.2021 19:21 | DOKSY (ČTK)
Zákaz vstupu platí pro oblast, která je na severu ohraničena odvozní cestou ve Studené rokli a na západě modrou turistickou stezkou k rozcestí U náspu. Odtud je hranice nejprve vymezena Dělovou cestou a zhruba 500 metrů od vrcholu Pecopala se stáčí na jih k silnici II. třídy 270. Z východu je území se zákazem vstupu ohraničené roklemi Mlýnská, Travní a Dlouhá.
Zákaz vstupu platí pro oblast, která je na severu ohraničena odvozní cestou ve Studené rokli a na západě modrou turistickou stezkou k rozcestí U náspu. Odtud je hranice nejprve vymezena Dělovou cestou a zhruba 500 metrů od vrcholu Pecopala se stáčí na jih k silnici II. třídy 270. Z východu je území se zákazem vstupu ohraničené roklemi Mlýnská, Travní a Dlouhá.
Foto | LaSo / Wikimedia Commons
Do Národní přírodní rezervace (NPR) Břehyně-Pecopala u Doks na Českolipsku platí od 14. května na čtvrt roku zákaz vstupu. Důvodem je zvýšené riziko pádu stromů uschlých v důsledku kůrovcové kalamity. ČTK o tom informoval mluvčí Vojenských lesů a statků (VLS) Jan Sotona, které mají rezervaci ve správě.
 

"Jde o nebezpečné odumřelé porosty, které ale aktuálně nemůžeme odstranit těžbou z důvodu ochrany přírody v této lokalitě, primárně kvůli hnízdění ptactva. Jde o požadavek Agentury ochrany přírody a krajiny. Společně také z toho důvodu plánujeme trvalé přemístění jedné z turistických tras," uvedl Sotona.

Na základě předloňského rozhodnutí agentury by rezervace měla minimálně do konce letošního roku zůstat bez velkých těžebních zásahů. Nařízení bylo vydané po upozornění Hnutí Duha, které předchozí těžbu v rezervaci kritizovalo s tím, že nenávratně ničí ráz tohoto území. VLS pochybení tehdy odmítlo. Argumentovalo tím, že rozsah těžby i provedení byly s orgány ochrany přírody úzce konzultovány a práce lesníci prováděli v období, kdy byl vliv těžby na život vzácných živočišných druhů v lokalitě minimální.

NPR Břehyně-Pecopala je významné chráněné území, patří do CHKO Kokořínsko-Máchův kraj. Spojuje v sobě biotopy typické pro Dokeskou pahorkatinu, od vodní plochy, rákosin a přilehlých mokřadů Břehyňského rybníka po pískovcové skalní město Pecopala, porostlé kyselými i květnatými bučinami a bory. Zákaz vstupu platí pro oblast, která je na severu ohraničena odvozní cestou ve Studené rokli a na západě modrou turistickou stezkou k rozcestí U náspu. Odtud je hranice nejprve vymezena Dělovou cestou a zhruba 500 metrů od vrcholu Pecopala se stáčí na jih k silnici II. třídy 270. Z východu je území se zákazem vstupu ohraničené roklemi Mlýnská, Travní a Dlouhá.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist