https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/do-roku-2005-cr-vstoupi-s-prijatou-strategii-udrzitelneho-rozvoje
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Do roku 2005 ČR vstoupí s přijatou strategií udržitelného rozvoje

27.12.2004 10:00 | PRAHA (EkoList)
V první polovině prosince vláda schválila Strategii udržitelného rozvoje České republiky. Bolestně se rodící dokument, na jehož vznik tlačily v minulých letech především ekologické organizace a ministerstvo životního prostředí, je nakonec politickým kompromisem, který se nevládním organizacím příliš nelíbí.
 

„Není to ani strategie, ani udržitelného rozvoje,“ kritizuje dokument Vojtěch Kotecký z Hnutí DUHA, který je zároveň členem Rady vlády pro udržitelný rozvoj. Současně ale dodává: „Rada o strategii diskutovala už rok a příliš se nehýbala z místa. Další měsíce diskusí by už asi k ničemu nevedly.“

Co tedy ve strategii najdeme? Po obecném úvodu, že udržitelný rozvoj je snahou o rovnováhu mezi ekonomickým růstem, nepoškozeným životním prostředím a sociálním rozvojem, který respektuje potřeby všech, zabírá víc než třetinu dokumentu popis současné situace. Postupně je tak probírán stav ekonomiky, životního prostředí, sociálního prostředí, výzkumu a vzdělávání, mezinárodní kontext a také způsob správy věcí veřejných.

Podle Hnutí DUHA už v této části musely z dokumentu kvůli politickému tlaku vypadnout některé pasáže. „Na nátlak ministerstva průmyslu a obchodu byly z analýzy slabých stránek ekonomiky vyškrtnuty body „nízký podíl obnovitelných zdrojů (energie)“ a „stále vysoký podíl tuhých paliv ve spotřebě (energie)“ stojí v jeho tiskové zprávě.

Další nejasnosti odhalí i vnímavější čtenář. Strategie mezi silnými stránkami stavu životního prostředí ČR jmenuje existenci a rozvoj jaderných zdrojů energie umožňujících podstatné snižování produkce skleníkových plynů. V celém dokumentu ale není ani slovo o tom, že zatím nevíme, co budeme v budoucnu s odpadem z jaderné energetiky dělat (obyvatelé všech vybraných lokalit pro dlouhodobé úložiště vyhořelého paliva a dalších jaderných odpadů jsou proti jeho výstavbě).

Přibližně stejný rozsah jako popis současného stavu mají i strategické cíle. Problémem udržitelného rozvoje obecně nebývá spor o cíle (zjednodušeně řečeno všichni chtějí blaho pro všechny), ale spíš o to, jak jich dosáhnout a které z nich jsou nejnaléhavější. V tomto směru toho strategie moc neříká, jde spíš o široký výčet problémů, přičemž každému z nich je věnováno nanejvýš několik vět. Velká část cílů je obecných (všelijaká zvyšování a snižování, např. podílu listnáčů v lesích nebo naopak objemu chemikálií vpravovaných do půdy). Najdeme tu ale i cíle konkrétní, v oblasti životního prostředí například požadavek dosáhnout do roku 2010 50% míry materiálového využití komunálního odpadu nebo do roku 2020 snížit emise oxidu uhličitého na 8,7 tun na osobu a rok (dnes je to přibližně 12,5 milionů tun). O vysokých emisích tohoto plynu se ostatně v dokumentu říká, že zůstávají mimořádným problémem.

Strategie obsahuje mnoho ukazatelů, podle kterých bude moct kdokoli sledovat, jak se vládám daří cíle plnit. O některých z nich by se dalo diskutovat (například o podílu financí vydávaných nejen na humanitární, ale i vojenské mise – z kontextu vyplývá, že jejich zvyšování má být potvrzením cesty k udržitelnému rozvoji), ty environmentální ale ekologové chválí. Jde o měrné emise skleníkových plynů, podíl materiálově využitých komunálních odpadů, spotřebu primárních energetických zdrojů na obyvatele, podíl spotřeby obnovitelných zdrojů energie, přepravní výkony v nákladní dopravě, spotřebu průmyslových hnojiv a vývoj populací vybraných druhů ptáků.

Dokument sice není závazný, podle ministra životního prostředí Libora Ambrozka ale bude rada sledovat, zda jsou s ním jednotlivé resortní koncepce a návrhy významných zákonů v souladu. „Navíc bude strategie průběžně vyhodnocována, první zprávu by měl kabinet dostat na stůl koncem roku 2005,“ řekl Ambrozek.

Strategii se ČR zavázala přijmout před Summitem o udržitelném rozvoji, který se konal na podzim 2002 v jihoafrickém Johannesburgu. Země měla v tu dobu strategie dokonce dvě, vláda ale nepřijala žádnou. Poté se rozběhla práce na třetím návrhu, jejím koordinátorem byl Bedřich Moldan. Ten už v roce 2001 se svým Centrem pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy (CŽP UK) vytvořil první návrh strategie. I současný (třetí) návrh se podobá spíš práci CŽP UK, než druhé strategii, kterou vedl Český ekologický ústav.

Další informace:
Trvale udržitelný nezájem: V ČR probíhá třetí pokus o vypracování Strategie udržitelného rozvoje

Strategie udržitelného rozvoje České republiky

Článek je převzat z tištěného EkoListu leden 2005.


reklama

 
Jan Stejskal

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist