https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/do-rybniku-rosnicka-mozna-nekdo-vypustil-fekalie-svitavy-podaly-trestni-oznameni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Do rybníku Rosnička možná někdo vypustil fekálie, Svitavy podaly trestní oznámení

2.8.2022 19:30 | SVITAVY (ČTK)
Foto | Ladislav Boháč / Wikimeda Commons
V rybníku Rosnička na Svitavsku je vyhlášený zákaz koupání. Výrazně se tam rozmnožily sinice. Důvodem mohou být fekálie. Město Svitavy chce zjistit, zda je do rybníka někdo nevypustil, což by kvalitu vody výrazně zhoršilo. Radnice možná podá trestní oznámení na neznámého pachatele.
 

V červenci se v nádrži skokově zvýšila koncentrace živin a organických látek, u fosforečnanů až o 300 procent, což je jev velmi těžko objasnitelný přírodním procesem.

"Nechali jsme si udělat vlastní rozbory nezávislou laboratoří. Z výsledků analýz vyplývá, že někdy v polovině července se v Rosničce objevilo vysoké množství fekálií. Jejich nárůst byl tak skokový a markantní, že nevylučujeme znečištění rybníku fekáliemi neznámou osobou," řekl starosta David Šimek (Sdružení pro město Svitavy).

Rybník leží v příměstské rekreační oblasti Svitav a lidé ho využívají ke sportovnímu rybaření i koupání. Radnice tři roky pracuje za zlepšení kvality vody. Nechala odstranit příbřežní vegetaci a rostliny ve vodě, provzdušňuje vodu, odborníci tam aplikovali probiotické bakterie. Všechna opatření mají zamezit množení fytoplanktonu.

"Ačkoliv došlo za tři roky k výraznému prokazatelnému úbytku sedimentů ze dna rybníka, letošní kvalita vody není podle očekávání. Nyní město prověřuje, zda nedošlo ke vnosu většího množství fekálií neznámou osobou," uvedla mluvčí radnice Kateřina Kotasová.

Díky opatřením byl zákaz koupání v Rosničce pouze po část léta 2020, kdy se vinou srážek dostalo do rybníka velké množství půdy z okolních polí. Od té doby měla kvalita vody hodnocení maximálně tři z pětibodové škály.

Tým pečující o rybník vymýšlí vhodná řešení, která by současnou situaci uklidnila. Jsou posečené dvě třetiny vodní plochy rybníka. "V tomto roce již bylo vytěženo 127 kubíků rostlin. Aktuálně sklízíme větší množství, než se plánovalo. Jen tento týden jsme z vody odstranili 20 kubíků rostlin. Ty teď osychají na březích a koncem týdne je převezeme na městskou kompostárnu," řekl Šimek.

Minulý týden odborníci aplikovali do rybníka další bakterie, které s čištěním vody pomohou. Místní rybáři se teď zaměřují na lov karase, perlína, plotice, které rytím v bahně víří jíly ze sedimentů do vody, a ulehčuje tím sinicím množení.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist