https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/do-teplicke-zahrady-dorazili-prvni-navstevnici-plne-vstupne-platila-polovina
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Do teplické zahrady dorazili první návštěvníci, plné vstupné dobrovolně zaplatila polovina z nich

14.4.2021 00:51 | TEPLICE (ČTK)
"Lidé nás chtějí podpořit, uvědomují si, že jsme od prosince zavřeni a rádi podporují instituce, jako jsme my," doplnil ředitel.
"Lidé nás chtějí podpořit, uvědomují si, že jsme od prosince zavřeni a rádi podporují instituce, jako jsme my," doplnil ředitel.
Foto | ŠJů (cs:ŠJů) / Wikimedia Commons
Od úterý je otevřená botanická zahrada v Teplicích, návštěvníci však mohou pouze do její venkovní části. Skleníky jsou z důvodu vládního nařízení proti šíření koronaviru zatím zavřené. Botanická zahrada proto nabízí až 66procentní slevu ze vstupného, její výši si příchozí určují sami. Dopoledne vyrazilo do areálu zhruba 30 lidí, asi polovina z nich zaplatila s cílem botanickou zahradu podpořit plné vstupné, sdělil ředitel botanické zahrady Petr Šíla.
 

"Je to z toho důvodu, protože si uvědomujeme, že máme k dispozici jen půlku areálu," zdůvodnil nabídku sníženého vstupného Šíla. "Lidé nás chtějí podpořit, uvědomují si, že jsme od prosince zavřeni a rádi podporují instituce, jako jsme my," doplnil ředitel.

Běh botanické zahrady se ani přes nucené uzavření nezastavil. Pracovníci neustále expozice doplňují o nové výpěstky, věnují se prořezávání keřů a stromů, obnovují skalky a záhony. Kvůli několikaměsíčnímu uzavření přišla zahrada o půl milionu korun. "Máme pro letošní rok rozpočet ve výši 18,5 milionu (korun), přičemž 14 milionů (korun) nám dává zřizovatel, což je město Teplice," uvedl Šíla. Zhruba 2,5 milionu korun měla zahrada získat ze vstupného, což se nejspíš podle Šíly nesplní. Další peníze na chod zahrady získala instituce od sponzorů či z dotací. Výpadek bude zahrada zřejmě financovat ze svého rezervního fondu, dodal.

Kurátor zahrady Jan Ptáček láká návštěvníky na rozkvetlé tulipány, skalničky či magnolie. "V současnosti je tady asi 100 kultivarů tulipánů, které budou postupně přecházet do květu," řekl ČTK kurátor s tím, že se mohou návštěvníci těšit na podrobné informace o tulipánech, které zahrada zveřejní na webových stránkách.

Lákadlem podle Ptáčka mohou být také stromy, které bez listů odhalují nejrůznější struktury na kmenech a větvích. "Spoustu rostlin má třeba korkové lišty," doplnil Ptáček. Zahrada se také chlubí magnoliemi, už nyní začínají ukazovat první květy. Na pro mnohé kouzelné dílo přírody si však budou muset návštěvníci ještě chvíli počkat.

Na své si podle kurátora přijdou i tací, kteří se zajímají o hmyz. Na bezobratlé živočichy je botanická zahrada, zvlášť v době kvetení, velmi bohatá. Návštěvníci se mohou těšit na motýli i nejrůznější opylovače, tedy včely či čmeláky.

Letos obohatí venkovní část botanické zahrady mimo jiné také kultivar pampelišky, jenž bude kvést růžově. Dosadí se také byliny či léčivé rostliny, jež najdou lidé na bylinkové zahrádce.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist