https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/do-zlinske-zoologicke-zahrady-pribyl-novy-druh-chapan-vlnaty
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Do zlínské zoologické zahrady přibyl nový druh, chápan vlnatý

16.9.2020 00:18 | ZLÍN (ČTK)
Ve volné přírodě patří mezi ohrožené druhy zvířat.
Ve volné přírodě patří mezi ohrožené druhy zvířat.
Kolekci zvířat ve zlínské zoo rozšířil letos v létě nový druh, chápan vlnatý. Zahrada získala z rakouské zoo dva samce. Tyto primáty chová v Evropě pouze pět institucí, celosvětově pak 17. Zlínská zoo chová tento druh chápanů jako první z unie českých a slovenských zahrad, sdělila mluvčí zahrady Romana Bujáčková.
 

Návštěvníci uvidí opice v expozici Amazonie, adaptaci na výběh zvládli chápani bez problémů. "Prvních několik dnů samci strávili ve vnitřní ubikaci a postupně si zvykali na nové prostředí. Poté jsme jim nabídli možnost poprvé nahlédnout a vyzkoušet koridor, který spojuje ubikaci s ostrovním výběhem. Z počátku byli poněkud nesmělí, nyní již každé ráno netrpělivě očekávají, až jim chovatelé koridor otevřou a doslova jím proběhnou na ostrov," uvedl zoolog Kamil Čihák.

Zahrada se bude v budoucnu podle mluvčí snažit o výměnu jednoho samce za samici a poté případně založit chov.

Domovinou chápanů vlnatých jsou deštné pralesy Jižní Ameriky. "Jsou největším ze čtyř druhů chápanů, samci dosahují váhy kolem 10 kilogramů, na délku měří až 70 centimetrů, dalších 70 centimetrů představuje chápavý ocas, který je ze spodní strany holý. Je velmi důležitý při pohybu ve větvích, chápani jej používají jako plnohodnotnou pátou ruku. Unese váhu celého zvířete, chápani se tak za něj zavěsí v koruně stromu a všechny končetiny mohou použít ke krmení. Jsou to také mistři v balancování," uvedla mluvčí. Své druhové jméno získali chápani díky velmi husté a jemné srsti, která má šedohnědé zbarvení.

Ve volné přírodě patří mezi ohrožené druhy zvířat. "Na vině je především kácení pralesů, k obživě a úkrytu totiž tito chápani potřebují souvislé plochy lesů. Dalším problémem je také lov pro maso a ilegální obchod se zvířaty," uvedla mluvčí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist