https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/do-zoo-chleby-privezou-na-jare-vzacne-opice-druhu-langur-duk
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Do Zoo Chleby přivezou na jaře vzácné opice druhu langur duk

6.2.2016 01:57 | NYMBURK (ČTK)
Langur duk je speciálně vybarvená opice, má mandlově hnědé oči a nepatří mezi agresivní druhy.
Langur duk je speciálně vybarvená opice, má mandlově hnědé oči a nepatří mezi agresivní druhy.
Do soukromé zoologické zahrady Chleby na Nymbursku přivezou na jaře vzácné opice druhu langur duk. Na světě jich je jen kolem tisícovky, v zajetí žijí výjimečně, jejich chov je náročný. Dvě samice a jeden samec přiletí z thajské zoo pravděpodobně v druhé polovině května. Návštěvníci je uvidí nejdříve po skončení karantény, která potrvá měsíc. Informoval o tom ředitel Zoo Chleby René Franěk.
 

Vzácné opice se živí téměř výhradně určitým typem listí, jsou to takzvaní potravní specialisté. "Poslali jsme do Thajska české listí. Dělají tam jeho rozbor, aby našli to nejpodobnější obvyklé stravě langurů," uvedl ředitel. Právě v Thajsku žije největší populace tohoto druhu v zajetí, v přírodě žijí v Laosu a Vietnamu. Ve Vietnamu také funguje odchovna těchto zvířat.

Kromě listí se languři doplňkově živí i ovocem, v Čechách se ale například neprodávají běžně banány, které jedí. "Jedná se o speciální malé zelené, které mají jiné složení a kilo jich stojí okolo 200 korun. Budeme je dovážet z tržnice," doplnil ředitel.

Zoo Chleby nedávno dokončila druhý velký pavilon pro primáty, prostředí v něm napodobuje jihovýchodní džungli. Stavba pavilonu i projekt chovu langurů vyjde zoo řádově na statisíce korun. V prvním pavilonu žijí giboni žlutolící, které se zoo podařilo úspěšně odchovat.

Ředitel Franěk byl dva týdny v Thajsku, aby se seznámil se všemi detaily chovu langurů, odborníci z Thajska pak přijeli do Chleb. Samicím a samci jsou zhruba dva až tři roky. Rozmnožování těchto opic je v zajetí obtížné. V Chlebech budou žít v nedávno postaveném pavilonu. Aby languři měli co nejlepší podmínky, nebyl do pavilonu nakonec umístěn tygr, aby opice jeho přítomnost, i když by byl odděleně, nestresovala.

Langur duk je speciálně vybarvená opice, má mandlově hnědé oči a nepatří mezi agresivní druhy. Váží kolem pěti kilogramů, samci o něco více. K zásadnímu úbytku těchto opic přispělo i to, že v době války ve Vietnamu Američané používali pesticid, který likvidoval zeleň, způsoboval opadání listí a vojáci tak mohli lépe útočit na protivníky.

Obecně prospěšná společnost Zoo Chleby je jedna z nejmenších zoologických zahrad v zemi. Její první část vznikla v roce 1997, druhá se začala budovat v roce 2013. Příští rok by měl přibýt pavilon pro exotická zvířata. Do budoucna se plánuje rekonstrukce starší části zoo, mají být zbourány staré výběhy a přibude třeba výběh pro mravenečníky a tapíry.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist