https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/dobrovolnici-budou-pomahat-pri-ochrane-lesa-na-bruntalsku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dobrovolníci budou pomáhat při ochraně lesa na Bruntálsku

17.7.2021 00:24 | VRBNO POD PRADĚDEM (ČTK)
Dobrovolníci budou o víkendu a příští týden pomáhat při ochraně lesa na Bruntálsku. V Přírodní rezervaci Suchý vrch nedaleko Vrbna pod Pradědem budou natírat semenáčky a stavět ochranné plůtky, aby jedličky nepoškodila zvěř, řekla Gabriela Šťastná z Hnutí Duha.
 

"Území Suchý vrch je ceněné pro své borové porosty, i zde však byly vysazeny nepůvodní smrčiny, jimž se v minulých letech nevyhnula kůrovcová kalamita a kácení. Cílem našeho Týdne pro krajinu tedy bude pomoci obnově přirozeného lesa," řekla Šťastná.

"Profese dobrovolníků jsou pestré. Dorazí například zahradník, studentka či obchodní manažer. Všechny je spojuje touha pomoci naší krajině. Kromě smysluplné práce je čeká i pobyt na chatě bez elektřiny a tekoucí vody, díky kterému si budou moct odpočinout od civilizace," doplnila.

Oblast postihla kůrovcová kalamita už v minulosti. Dobrovolníci pomáhali na Bruntálsku i v letech 2018 a 2019. Vysazovali břízy, které rychle rostou a mají na kůrovcových holinách pomoci uchycení sazenic buků nebo jedlí. Nenáročná a rychle rostoucí bříza podle odborníků rychle zajišťuje půdu proti erozi a poskytuje podporu stromům vyrůstajícím v jejím stínu, čímž zvyšuje jejich naději na přežití.

Kalamitu podle lesníků způsobily klimatické změny. Sucho poškodilo hlavně smrkové lesy, které mají mělký kořenový systém. Oslabené stromy pak napadá dřevokazný brouk kůrovec nebo houba václavka. Problém s kůrovcem je podle odborníků od roku 2003, zesílil v roce 2015.

Bruntálsko patří v Česku k nejpostiženějším oblastem. S kůrovcem bojuje i tamní lesní správa Lesů ČR, která obhospodařuje téměř 15 000 hektarů lesa. Z toho 70 procent tvoří smrkový porost. "Okolo 90 procent smrků je nějakým způsobem ohroženo," řekl ČTK bruntálský lesní správce Milan Pospíšil. Vinou kůrovce se podle něj musí až pětinásobně zvýšit těžba dřeva. "Za rok bychom měli vytěžit 120 000 metrů krychlových dřeva. Těžíme ale i 650 000 metrů krychlových," řekl.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist