https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/dobrovolnici-o-vikendu-opet-vycisti-reku-sazavu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dobrovolníci o víkendu opět vyčistí řeku Sázavu

9.4.2022 00:03 | SÁZAVA (ČTK)
Úklid Čistá Sázava 2019.
Úklid Čistá Sázava 2019.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Dobrovolníci o víkendu opět vyčistí řeku Sázavu. Při úklidu jejích břehů i přítoků se od pátku do neděle vystřídá více než 1000 lidí. Sedmnáctý ročník akce Čistá řeka Sázava se po dvouleté přestávce způsobené pandemií letos uskuteční ve své tradiční podobě, informovala ČTK Jaroslava Tůmová z obecně prospěšné společnosti Posázaví.
 

V režii Posázaví se bude uklízet asi devadesátikikilometrový úsek z Kácova do Pikovic. Odpad, který party dobrovolníků nasbírají, budou nákladní auta odvážet na skládku. Dobrovolníci se i tentokrát na pomoc řece nemusí vydat jen během nadcházejícího víkendu, uklízet břehy mohou po celý rok až do konce vodácké sezony na konci října.

Poslední dva ročníky projektu ovlivnila pandemie, přesto se akce uskutečnila, i když v pozměněné podobě. Původně třídenní hromadná úklidocá akce se proměnila na individuální a protáhla se na půl roku. Dobrovolníci k řece vyráželi od dubna do konce října sami nebo po malých skupinkách a ze břehů sbírali vše, co tam nepatří. Jen v loňském roce tak okolí řeky Sázavy zbavili kolem 15 tun odpadků.

Během uplynulých 16 let se z břehů řeky sesbíralo kolem 400 tun odpadků a pomáhalo při tom 15.500 dobrovolníků. V posledních letech je ale odpadků spíše méně, staré skládky se odkrývají jen minimálně a nové už nevznikají. V prvních letech se řeka uklízela mezi městem Sázava a obcí Pikovice, nyní se čistí napříč dvěma kraji, Středočeským a Vysočinou.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist