https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/dobrovolnici-opet-uklizeli-odpadky-v-prirode-podel-silnic-i-mestech
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dobrovolníci opět uklízeli odpadky v přírodě, podél silnic i městech

2.4.2023 00:30 | PRAHA (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Několik tisíc dobrovolníků po celé republice se včera zapojilo do 10. ročníku akce Ukliďme Česko, která se zaměřuje na likvidaci černých skládek a sběr odpadků v přírodě, ve městech a obcích. Lidé uklízeli v lesích, podél silnic a řek i v chráněných územích. Uklízelo se také v brněnské či plzeňské zoo.
 

Kampaň Ukliďme Česko se poprvé uskutečnila v roce 2014, organizuje ji stejnojmenný spolek. Podobnou úklidovou akci nazvanou Ukliďme svět koordinuje Český svaz ochránců přírody (ČSOP).

Organizátoři měli těsně před začátkem akce nahlášeno víc než 4000 úklidů, letošní zájem o dobrovolnické uklízení označili za nebývalý. Místním koordinátorům rozeslali pytle na sběr odpadků či pracovní rukavice. Zájemci, kteří se chtějí zapojit, najdou seznam míst na webu www.UklidmeCesko.cz.

"Letošní 10. ročník Ukliďme Česko je pro nás výzvou nejen proto, že se ho podle předpokladů zúčastní rekordní počet dobrovolníků, ale navíc mezi nimi bude i symbolický miliontý dobrovolník, který se od založení akce do úklidů zapojil," uvedl Miroslav Kubásek z pořádajícího spolku Ukliďme Česko.

Někteří místní organizátoři připravili pro dobrovolníky doprovodný program, například exkurzi do unikátního sekvojového lesa na okraji Brna, komentovanou prohlídku pardubického závodiště nebo recyklační dílnu a burzu na Toulcově dvoře v Praze.

Kromě samotného uklízení je podle spolku důležitá i prevence znečištění. Proto vyvinuli aplikaci www.KAMsNIM.cz, která lidem radí, kam s odpady či nepotřebnými věcmi. Představit ji chtějí žákům i pedagogům ve školách.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist