https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/dobrovolnici-pri-uklidu-smede-nasli-silnicni-kuzel-a-43-pneumatik
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dobrovolníci při úklidu Smědé našli silniční kužel a 43 pneumatik

25.4.2022 01:03 | VIŠŇOVÁ (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto | jeh amm ink / Flickr.com
V přírodní rezervaci Meandry Smědé nedaleko obce Višňová na Liberecku se o víkendu zúčastnilo už 13. úklidu zhruba 70 lidí. Dobrovolníci naplnili odpadem nejrůznějšího druhu 191 pytlů, zatím nejvíce za dobu pořádání úklidů. Mezi odpadem byl například silniční kužel nebo 43 pneumatik, informoval Pavel Schneider z Jizersko-ještědského horského spolku.
 

Úklid odpadků v přírodní rezervaci Meandry Smědé na Frýdlantsku pořádá od roku 2005 Jizersko-ještědský horský spolek. V lokalitě se chrání přírodní ráz údolní nivy podhorské řeky s přirozeně se vyvíjejícím říčním korytem, se slepými rameny a s fenoménem štěrkopískových náplavů.

"Jarní období je pro čištění řeky a jejího okolí nejvhodnější, vegetace ještě nemá listí, terén je prostupnější a odpadky je snazší odhalit," uvedl Schneider. Brigádníci prošli zhruba pětikilometrový úsek od mostu v Předláncích až po železniční most přes řeku u osady Boleslav. Do nepřístupných míst vyjela posádka na gumovém člunu.

Rekordní množství pneumatik letos brigádníci sice nenasbírali, zato se jim podařilo z meandrů řeky vytáhnout kolo od traktoru. "Převažovaly pochopitelně lehké věci jako PET lahve, pěnový polystyren, různé plastové obaly a kelímky, hliníkové plechovky od nápojů a především nejrůznější plastové fólie a pytlíky, které se zachytily ve větvích stromů a keřů a vytvořily tak na nich nevzhledné 'ozdoby,'" doplnil Schneider. Hitem letošní sezony mezi nalezeným odpadem podle něj byly plastové květináče.

Z náplavů se ale dobrovolníkům a dobrovolnicím podařilo vytáhnout také plastový silniční kužel, dětské autíčko, lopatu, buben z pračky, nafukovací rybu nebo popelnici a hasicí přístroj.

Spolek plánuje úklid zopakovat i v příštích letech a doufá, že přibude lidí, kteří s nepotřebnými věcmi nakládají tak, jak mají, a ubude odpadků hromadících se v krásném prostředí přírodních meandrů řeky Smědé. "Každý z nás nese za současný stav rezervace svůj díl zodpovědnosti," dodal Schneider.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist