https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/dobrovolnici-v-otevrene-zahrade-v-brne-odpracovali-na-600-hodin
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dobrovolníci v Otevřené zahradě v Brně odpracovali na 600 hodin

10.12.2018 00:24 | BRNO (ČTK)
Dobrovolníci letos v Otevřené zahradě Nadace Partnerství v centru Brna, která je přístupná veřejnosti, odpracovali na 600 hodin. / Ilustrační foto
Dobrovolníci letos v Otevřené zahradě Nadace Partnerství v centru Brna, která je přístupná veřejnosti, odpracovali na 600 hodin. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Dobrovolníci letos v Otevřené zahradě Nadace Partnerství v centru Brna, která je přístupná veřejnosti, odpracovali na 600 hodin. Ročně zahradu, kde nadace pěstuje zeleninu či chová zvířata, navštíví asi 30.000 lidí. Na údržbě pozemků zahrady se podíleli především dobrovolníci z firem, celkem jich bylo zhruba 130. V tiskové zprávě to minulý týden za nadaci uvedl Martin Gillár. Ekocentrum Otevřená zahrada funguje od roku 2013, jeho vybudování přišlo zhruba na 90 milionů korun.
 

Zahrada je ukryta za historickou zástavbou Údolní ulice. Jedná se o pozemky na svazích hradu Špilberk, které byly za druhé světové války vybombardovány a od té doby pustly. V místě před vybudováním zahrady žili bezdomovci v dřevěných boudách. Nadace Partnerství má nyní na pozemcích komunitní záhonky bylinek a zeleniny, chová včely, králíky a slepice a přes sezonu lze v zahradě potkat i pasoucí se ovce.

"Udržovat a rozvíjet více než hektar zahrad plných užitkové a okrasné zeleně, i zajímavých vzdělávacích prvků v dobrém stavu, je velmi náročné na finance i pracovní sílu. Celkem 30.000 návštěvníků, zejména rodin s dětmi, které tráví v Otevřené zahradě během léta i část víkendu, nároky na údržbu zvyšují. Dobrovolnická práce a sponzorské dary jsou pro nás o to důležitější, že vstupné je dobrovolné a nemůže reálné náklady na údržbu pokrýt," uvedl ředitel nadace Miroslav Kundrata.

Na údržbě pozemků se podílejí především dobrovolníci z firem, pro které je den v zahradě často i vítanou změnou. V letošním roce se v zahradě prostřídali pracovníci společností jako Konica Minolta, Deutsche Telekom, Kooperativa či IBM.

V Otevřené zahradě se zájemci mohou zúčastnit tematických kurzů, programů pro školy, ale konají se tam i firemních akce, konference či oslavy. Součástí centra je i jedna z provozně nejekologičtějších staveb v zemi, modelová "zelená" budova, v níž se příchozí seznámí s tím, jak lze stavět energeticky úsporně.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist