https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/dobrovolnici-v-parcich-v-brne-rozvesuji-budky-pro-zpevne-ptaky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dobrovolníci v parcích v Brně rozvěšují budky pro zpěvné ptáky

18.11.2015 11:26 | BRNO (ČTK)
Vyvěšení budek znamená teprve začátek. Je potřeba dělat jejich každoroční údržbu. Musí se čistit, aby další rok ptáci budku znovu osídlili. Ilustrační obrázek
Vyvěšení budek znamená teprve začátek. Je potřeba dělat jejich každoroční údržbu. Musí se čistit, aby další rok ptáci budku znovu osídlili. Ilustrační obrázek
Návrat zpěvných ptáků do města je cílem dobrovolníků, kteří v brněnských parcích rozvěšují budky. Zatím jich rozmístili asi 60. Další přibyly tento víkend na výpravě do Wilsonova lesa. Dobrovolníci věří, že tak pomáhají životnímu prostředí a zároveň díky ptačímu zpěvu přinášejí do města více radosti.
 

Některé druhy ptáků přirozeně hnízdí v dutinách stromů, kterých je ovšem ve městech stále méně. Vhodnou alternativu představují budky v parcích. Každá je trochu jiná, svou celkovou velikostí a průměrem vletového otvoru lákají různé druhy ptáků. "Hlavně jsou určené pro sýkorky, lejsky a rehky," řekla ČTK Tereza Žemlíková z Hnutí Brontosaurus.

Od loňského jara dobrovolníci rozmístili desítky budek na Špilberku, v Lužánkách, Björnsonově sadu a na Kraví hoře. Celkem jich chtějí mít v Brně stovku. Budky odebírají z chráněných dílen. Podobné aktivity má Hnutí Brontosaurus také v Praze nebo jihomoravských lužních lesích.

"Vyvěšení budek znamená teprve začátek. Je potřeba dělat jejich každoroční údržbu. Musí se čistit, aby další rok ptáci budku znovu osídlili, zároveň se provádí monitoring. Je to práce, která má veliký přínos pro městskou přírodu i obyvatele," uvedl koordinátor Akce Příroda Dominik Grohmann.

Ptačí zpěv přináší lidem radost. Navíc ptáci pomáhají zbavovat město hmyzu. "Ale projekt vznikl hodně i proto, aby se lidé snažili vnímat prostředí kolem sebe," doplnila Žemlíková.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist