https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/dobrovolnici-vybudovali-na-prostejovsku-soustavu-tuni-pomuze-zadrzet-vodu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dobrovolníci vybudovali na Prostějovsku soustavu tůní, pomůže zadržet vodu

23.10.2022 01:01 (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto | tdlucas5000 / Flickr.com
Soustavu různě velkých tůní, která pomůže zadržet vodu v krajině, vybudovali v údolí říčky Hloučely na Prostějovsku dobrovolníci spolu s vlastníkem pozemků. Za projektem stojí Pozemkový spolek Mokřady, který má s podobnými aktivitami mnohaleté zkušenost. "Financován byl v rámci společného programu Českého svazu ochránců přírody a Nadačního fondu Veolia Vraťme vodu přírodě," sdělil ČTK Jaromír Maštera z Pozemkového spolku Mokřady.
 

Ve zhruba 1,5 kilometru dlouhém úseku údolí říčky Hloučela pod obcí Seč v severní části Drahanské vrchoviny bylo v uplynulých týdnech postupně vybudováno devět tůní o velikosti od 20 do 140 metrů čtverečních a několik mikrotůní. "Nové tůně pomohou zadržování vody v krajině a mnoha zajímavým druhům živočichů, jako jsou obojživelníci, vážky či vodní brouci," uvedl Maštera.

O zřízení tůní projevil zájem vlastník pozemků v okolí obce Seč. "Zajel jsem se tam podívat a zjistil, že pozemky jsou pro záměr vybudování tůní vhodné. Naplánovali jsme zde různě velké tůně o celkové ploše zhruba 500 metrů čtverečních," podotkl Maštera. Většinu tůní vyhloubil bagr. "Jednu jsme pro obtížnou přístupnost a cennější mokřad v okolí vyhloubili ručně. Tůně jsou členité, hluboké maximálně jeden metr; právě takové vyhovují většině druhů živočichů. V průběhu realizace, když jsme zjistili, že se v lokalitě vyskytují mloci, přidali jsme speciálně pro ně ještě několik mikrotůní," řekl Maštera.

Soustava tůní pod Sečí je v Olomouckém kraji druhým mokřadním projektem, který spolufinancoval Nadační fond Veolia. Loni se díky této podpoře podařilo pozemkovému spolku Arion posílit výskyt vzácné mokřadní přesličky cídivky různobarvé v areálu pískovny Náklo. Zdejší populace této přesličky patřila k největším v Česku, avšak postupně ji z lokality na břehu pískovny začal vytlačovat rákos a náletové dřeviny.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist