https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/dobrovolnici-z-ceska-a-nemecka-pokosili-louku-v-ceskem-stredohori
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dobrovolníci z Česka a Německa pokosili louku v Českém středohoří

12.9.2020 19:25 | MRSKLESY (ČTK)
Sečení kosou
Sečení kosou
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Dobrovolníci z Česka a Německa pokosili louku pod Lipskou horou v Českém středohoří, kam před lety botanici přemístili vzácné rostliny z Radovesické výsypky. Díky milovníkům přírody se tyto druhy podařilo zachránit.
 

Za parného dne se vydalo na louku se sekačkami a piknikovými koši na padesát členů týmu Bořena ze spolku Arnika, německé Grüne Liga, firmy TRASK a vlastníků okolních luk. Akce se konala podvanácté ve spolupráci se správou regionálního pracoviště CHKO České středohoří posečou.

Přibližně hektar louky je útočištěm vzácných rostlin. Na tzv. bílých stráních rostou ohrožené druhy, jako například hořeček brvitý, len žlutý, plamének přímý, hvězdnice chlumní, sasanka lesní nebo hadí mord španělský. Sečení zabraňuje zarůstání travami a křovinami, ve kterých by jedinečné rostliny neměly šanci přežít.

Semínka z výsypky přesadil jeden ze zakladatelů sdružení Arnika Jindřich Petrlík s ostatními nadšenci. "Rostliny by jinak zahynuly v důsledku těžby uhlí," řekla ČTK organizátorka dnešního sečení Jana Vitnerová. "Vozili tehdy na konci 80. let z někdejší přírodní památky Bělák rostliny s kořenovými valy na kárkách, pak si půjčovali auto, pak náklaďák. Transfer trval několik let," uvedla Vitnerová.

Přesun byl podle ní velmi úspěšný. "Díky píli tehdejších mladých lidí a tomu, že bylo velmi pečlivě vybráno místo přesunu, se tento transfer řadí mezi nejznámější úspěšné přesuny rostlin v Evropě," řekl Vitnerová. Díky pravidelnému sečení v současnosti vzácné druhy rostou na desetkrát větší ploše než po přesunu.


reklama

 
Radka Fialová
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist