https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/dobrovolnici-z-ceska-i-zahranicni-pomahaji-s-obnovou-osad-v-rychlebskych-horach
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dobrovolníci z Česka i zahraniční pomáhají s obnovou osad v Rychlebských horách

4.8.2021 17:59 | BRNO (ČTK)
Oblast Rychlebských hor se nachází v nejzápadnější části Slezska, v severozápadním výběžku okresu Jeseník. Zaniklé osady v Rychlebských horách, stejně jako mnoho dalších v českém pohraničí, opustili poslední obyvatelé před více než 70 lety.
Oblast Rychlebských hor se nachází v nejzápadnější části Slezska, v severozápadním výběžku okresu Jeseník. Zaniklé osady v Rychlebských horách, stejně jako mnoho dalších v českém pohraničí, opustili poslední obyvatelé před více než 70 lety.
Foto | Pudelek (Marcin Szala) / Wikimedia Commons
Dobrovolníci z Česka, Francie a Nizozemska se sjeli v těchto dnech do Rychlebských hor, kde pomáhají s obnovou tamních zaniklých osad a poutních míst. Starají se například o staré ovocné stromy zapomenutých krajových odrůd, ale podílejí se také na přípravě velké pěší pouti zapadlými kouty Jesenicka, která se uskuteční po skončení tohoto workcampu, řekl ČTK vedoucí workcampu Martin Votava.
 

"Do Rychlebských hor letos přijelo celkem 11 účastníků ve věku od 20 až 40. Tentokrát je mezi nimi hodě lidí, kteří se na toto místo vrátili, což není úplně běžné v tomto projektu," uvedl Votava.

Na projektu spolupracuje Hnutí Brontosaurus Jeseníky a spolek INEX sdružující dobrovolné aktivity, zaměřuje se nejen na čištění a údržbu zaniklých osad a tamní zeleně, ale i na přípravě velké pěší pouti s názvem Putování zapadlými kouty Jesenicka, která se uskuteční od 9. do 15. srpna. Start má ve Zlatých Horách a cíl v Koutech nad Desnou. Poutníci denně ujdou podle Votavy kolem 20 až 30 kilometrů, zapojí se i někteří dobrovolníci z workcampu. "Na plánované trase pouti pracují na údržbě dvou míst, kapličky a bývalého vojenského areálu Muna s pamětním křížem připomínajícím odsun Němců," doplnil Votava.

Oblast Rychlebských hor se nachází v nejzápadnější části Slezska, v severozápadním výběžku okresu Jeseník. Zaniklé osady v Rychlebských horách, stejně jako mnoho dalších v českém pohraničí, opustili poslední obyvatelé před více než 70 lety. Postupně po vesnicích zůstaly jen zbytky zdí a staré ovocné stromy. Organizace Hnutí Brontosaurus Jeseníky začala po roce 2005 za pomoci dobrovolníků s obnovou osad, záchranou vzácných starých stromů i pozůstatků domů. V letošním roce se zaměřuje i na zaniklá poutní místa, po nichž povede trasa připravované pouti.

Myšlenka pouti vznikla jako pokračování aktivit po vydání knih Zmizelé Jesenicko, za kterými stojí právě Hnutí Brontosaurus. Cílem je vzbudit zájem o tato kdysi hojně navštěvovaná místa, která upadla v zapomnění, dodal Votava.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist