Dohoda o čistší produkci existuje už rok
Čistší produkce je strategie ochrany životního prostředí, která se zaměřuje na prevenci. Zaměřuje se nejen na omezování vzniku znečištění přímo u zdroje, ale také na vyšší využívání surovin a energií. Znečištění a ztráty, ke kterým nedochází, snižují náklady - není nutné znečištění odstraňovat a původně nevyužitý materiál se stává výrobkem. Proto by se preventivní opatření měla stát standardním přístupem k ochraně životního prostředí. Čistší produkce se tak stává i nástrojem udržitelného rozvoje.
Hlavní úloha státu při realizaci NPCP bude ve vytváření podmínek, za kterých bude pro podnikovou i veřejnou sféru možné a výhodné uplatňovat strategii čistší produkce prostřednictvím projektů a programů čistší produkce. Dle slov ministra Kužvarta mohou podniky a obce využívat řadu možností financování projektů čistší produkce, například z Programu čistší produkce Státního fondu životního prostředí.
Na setkání promluvili zástupci mezinárodních organizací, p. Surya Chandak, koordinátor programů čistší produkce Programu Spojených národů pro životní prostředí (UNEP) a p. Edward Clarence-Smith, koordinátor programů čistší produkce Organizace spojených národů pro průmyslový rozvoj (UNIDO). Kanadský velvyslanec v České republice Ronald Halpin ocenil způsob, jakým byly využity prostředky věnované kanadskou vládou na podporu regionálního projektu čistší produkce v Moravské Třebové. Tento projekt realizovalo České centrum čistší produkce v r. 1999.
Mezinárodní deklaraci o čistší produkci podepsali v loňském roce zástupci města Zlín, Škody Plzeň a Znovínu Znojmo. Letos vystoupili s prezentací výsledků nových opatření na ochranu životního prostředí, ke kterým se podpisem deklarace dobrovolně zavázali. K prvním třem signatářům se připojili zástupci dalších podniků, ve kterých byly realizovány projekty čistší produkce: MORA Moravia Olomouc, Provio Jaroměř, ZSt Brno, Drůbež Vejce, Mor. Budějovice. Podpis připojil i zástupce města Moravská Třebová.
reklama