https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/doksy-nabizeji-zdarma-nadoby-na-trideny-odpad-k-rodinnym-domum
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Doksy nabízejí zdarma nádoby na tříděný odpad k rodinným domům

17.9.2019 00:10 | DOKSY (ČTK)
Nádoby na tříděný odpad k rodinným domům začali zdarma nabízet v Doksech na Českolipsku.
Nádoby na tříděný odpad k rodinným domům začali zdarma nabízet v Doksech na Českolipsku.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | doksy.com
Nádoby na tříděný odpad k rodinným domům začali zdarma nabízet v Doksech na Českolipsku. Radnice na projekt získala dotaci z Operačního programu Životní prostředí, slibuje si, že obyvatelé budou díky tomu víc třídit a sníží se množství komunálního odpadu. Likvidace směsného komunálního odpadu je pro město nejdražší. Včera to řekla starostka Eva Burešová (Starostové pro Liberecký kraj).
 

"Ačkoli velká část občanů považuje za samozřejmost odpad třídit, přesto se často potýkáme s tím, že nádoby na tříděný odpad jsou plné. A dalším problémem je, že nemohou být umístěny na více místech, aby byly dobře dostupné všem. Pro větší efektivitu a také pro lepší komfort třídění jsme se tedy rozhodli nabídnout vlastníkům rodinných domů možnost, aby třídili svůj odpad do nádob umístěných přímo u domu," doplnila Burešová.

Zájemci o nádoby se musí do 30. září přihlásit prostřednictvím dotazníku ve zpravodaji nebo online na stránkách města www.doksy.com. Radnice nabízí zapůjčení 240litrových nádob na plast, papír a bioodpad, které nechá město v pravidelných intervalech svážet. "Za tento svoz se navíc nic neplatí, je v rámci ročního poplatku za odpad," řekla starostka. Za likvidaci komunálního odpadu platí obyvatelé v Doksech roční paušální poplatek 600 korun. Město nyní hledá dodavatele, nádoby na tříděný odpad chce zájemcům rozdat nejpozději na jaře příštího roku.

S podobným projektem mají dobré zkušenosti třeba v Hradci Králové, v Libereckém kraji zatím vyzkoušený není. Stejnou cestou se ale chtějí vydat v Turnově. Radnice na projekt žádá dotaci, pokud uspěje, mohl by systém začít fungovat od 1. ledna 2021. Radnice plánuje prodloužení intervalu svozu komunálního odpadu od rodinných domů a menších bytových domů z týdne na 14 dnů a zapůjčení nádob na papír, plasty a bioodpad majitelům domů zdarma. Popelnic na tříděný odpad by ale mělo být víc i na sídlištích. Kdo bude třídit, navíc ušetří. Roční poplatek za odpady na obyvatele je v Turnově 660 korun, kdo nebude zapojený do třídění, zaplatí zřejmě od roku 2021 o sto korun víc.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist