https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/dokumentaci-eia-pro-skladku-u-nasavrk-musi-firma-doplnit
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dokumentaci EIA pro skládku u Nasavrk musí firma doplnit

22.7.2020 00:32 | NASAVRKY (ČTK)
Skládka byla založená v 70. letech minulého století, Nasavrky ji provozovaly od roku 1993. V roce 2006 s firmou AVE CZ založily společný podnik. Ilustrační obrázek
Skládka byla založená v 70. letech minulého století, Nasavrky ji provozovaly od roku 1993. V roce 2006 s firmou AVE CZ založily společný podnik. Ilustrační obrázek
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Krajský úřad v Pardubicích vrátil společnosti AVE CZ odpadové hospodářství k doplnění dokumentaci vlivů rozšíření skládky u Nasavrk na životní prostředí (EIA). V šesté etapě chce firma její kapacitu zvětšit o 108 000 metrů krychlových. Plán se nelíbí spolku Čisté Nasavrcko a váhají nad ním i instituce ochrany přírody.
 

Krajský úřad požaduje, aby firma doplnila porovnání záměru s nejlepšími dostupnými technikami a s nimi spojenými úrovněmi emisí a dalšími parametry. Chce také, aby firma uvedla popis všech složek nebo charakteristik, které mohou být záměrem ovlivněny. "Zejména chybí popis složek obyvatelstvo a veřejné zdraví, hmotný majetek a kulturní dědictví včetně architektonických a archeologických aspektů," uvedl úřad v dokumentu zveřejněném na úřední desce.

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) poukázala na další zábor lesních pozemků. "Z pohledu dlouhodobé únosnosti, respektive udržitelnosti lesa a pozemků určených k plnění funkce lesa je záměr za hranicí akceptovatelnosti," uvedlo oddělení lesa ČIŽP. Záměr je podle ní v rozporu s legislativou.

U Nasavrk se za léta skládkování vytvořil nový kopec. I když se výška skládky nezmění, oznámení EIA připouští, že rozšíření bude představovat středně silný až silný zásah do krajinného rázu. "Dojde k narušení krajinného rázu, nedojde však k jeho změně. Z pohledu dlouhodobé únosnosti, respektive udržitelnosti krajiny je záměr na hranici akceptovatelnosti," uvádí se v dokumentaci. Záměr vytváří výraznou dominantu v krajině a přímo konkuruje lokálním kulturním dominantám Nasavrk, kostelu svatého Jiljí a zámku.

Proti dřívějšímu rozšiřování skládky se stavěla již v letech 2010 a 2011 tři občanská sdružení, pod protestní peticí shromáždila přes 1100 podpisů. Krajský úřad v Pardubicích jim napoprvé vyhověl, podruhé však jejich námitky zamítl. Kritikům vadilo, že po zvýšení skládka naruší krajinný ráz, obávali se rovněž častějšího úletu odpadků, vyšší prašnosti a zápachu a úniku kontaminovaných odpadních vod do okolí. Tehdy se uvádělo, že skládka by měla ukončit provoz v roce 2020.

Skládka byla založená v 70. letech minulého století, Nasavrky ji provozovaly od roku 1993. V roce 2006 s firmou AVE CZ založily společný podnik. V roce 2015 radnice svůj čtyřicetiprocentní podíl firmě prodala za 4,5 milionu korun. Nasavrky získaly loni z poplatků za uložení odpadů více než 16 milionů korun.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist