https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/domorodci-celi-lesnim-pozarum-tim-ze-predem-spaluji-suche-drevo
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Domorodci čelí lesním požárům tím, že předem spalují suché dřevo

14.8.2018 03:57 | PRAHA (ČTK)
Prastaré zkušenosti domorodých komunit nabízejí řešení zemím, které pravidelně čelí nebezpečí rozsáhlých lesních požárů.
Prastaré zkušenosti domorodých komunit nabízejí řešení zemím, které pravidelně čelí nebezpečí rozsáhlých lesních požárů.
Prastaré zkušenosti domorodých komunit nabízejí řešení zemím, které pravidelně čelí nebezpečí rozsáhlých lesních požárů. Domorodci po celém světě spravují pozemky o rozloze bezmála 900 milionů hektarů a celoročně na různých místech zapalují kontrolované ohně, aby snížili množství vysušeného dřeva a zabránili tak rychlému šíření ničivých požárů v budoucnu. Vyplývá to ze studie latinskoamerické výzkumné skupiny Prisma Foundation, o níž informovala organizace Thomson Reuters Fountation.
 

"Malé kontrolované ohně snižují dopady a rizika katastrofických lesních požárů," uvedl expert Andrew Davis.

V brazilské savaně se počet požárů během období sucha snížil o 57 procent poté, co místní hasičské sbory začaly spolupracovat s domorodými kmeny, upozornila výzkumná skupina. A americká lesní správa se obrátila na indiánský kmen Juroků poté, co si ohně na severu Kalifornie loni vyžádaly 43 obětí na životech.

Na boj s lesními požáry vydá nyní lesní správa v USA více než polovinu svého rozpočtu a podle úřadů dosáhnou tyto výdaje v roce 2025 až 67 procent rozpočtu. Kalifornii přitom letos navzdory mimořádným finančním zdrojům zasáhla nejničivější vlna požárů, upozorňují experti. S rozsáhlými požáry v lesních oblastech se v posledních týdnech potýkaly také Portugalsko, Švédsko a Řecko.

Potřeba nových strategií boje s plameny ve volné přírodě je přitom podle odborníků stále naléhavější vzhledem k tomu, že klimatické změny zřejmě povedou k nárůstu takových požárů. Magazín Nature Ecology & Evolution loni upozornil, že počet dnů, kdy je nebezpečí požárů v přírodě zvýšené, do roku 2025 vzroste z 20 na 50 procent.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist