Dopravci zablokovali hraniční přechod v Rumburku
Mluvčí Česmadu Martin Felix uvedený postup města Rumburk považuje za nehorázný a nepřijatelný pro spediční firmy. Proti vybírání poplatků protestují i orgány celní správy. Starosta Rumburku Jaroslav Sykáček dnes ČIA řekl, že město si za svým nařízením stojí a hodlá poplatky vybírat i nadále. Od hraničního přechodu se během dnešního dopoledne vytvořila několikakilometrová fronta kamionů. Starosta Rumburku argumentuje, že dosavadní jednání města s orgány celní správy, ministerstvem dopravy a ministerstvem financí byla neúspěšná. Uvedené státní instituce odmítaly nést náklady a zodpovědnost za provoz kamionové dopravy na městských komunikacích a zřízeném obchvatu. Obrovský nárůst kamionové dopravy se podle Sykáčka v Rumburku velice negativně projevil na stavu životního prostředí, došlo k narušení statiky mnohých budov ve městě. Vyústěním neúnosné situace bylo vybudování obchvatu města.
Nařízení města Rumburk vymezuje místní komunikace pro účely organizování dopravy na území města za cenu sjednanou v souladu s cenovými předpisy. Nařízení bylo vydáno v souladu s platnou legislativou a nikdo z kompetentních orgánů zatím neshledal důvody k pozastavení nebo zrušení nařízení.
Město Rumburk podle svého starosty nikdy nedalo souhlas ke stanovení celního prostoru, což vyžaduje zákon. Přesto Celní úřad v Jiříkově zhruba před rokem ve správním řízení celní prostor stanovil s platností od 1. července 2002. Město Rumburk o tom bylo informováno až 31. května 2002. Rumburští radní a zastupitelé proto považují uvedené rozhodnutí celního orgánu za neplatné. Starosta města odmítá spekulace a obvinění o vybírání jakéhosi mýtného a tvrzení přepravců, že město získává vybíráním poplatků do své pokladny stamiliony. "Provozování odstavného parkoviště v Rumburku-Horním Jindřichově je pro město z dlouhodobého hlediska ztrátovou záležitostí," tvrdí Sykáček.
reklama