https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/dopravni-podnik-v-pardubicich-testuje-hybridni-autobusy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dopravní podnik v Pardubicích testuje hybridní autobusy

22.7.2019 00:07 | PARDUBICE (ČTK)
Dopravní podnik v Pardubicích minulý týden testoval hybridní autobusy, které kombinují dieselový a elektrický pohon. Uvažuje o jejich nákupu. Mohou mít až 30procentní úsporu paliv. Řekl to ředitel Tomáš Pelikán.
 

"Zkoušíme, jak se nám osvědčí v provozu. Pokud ano, mohly by jezdit na vytížených linkách 6 a 8, které jezdí přes celé město. Brusel si koupil 141 hybridních autobusů, je to trend," řekl Pelikán.

Výrobce avizuje tichý chod motoru, snížené emise a úsporu paliv až 30 procent, což chce dopravní podnik vyzkoušet. Autobus podle rychlosti automaticky mění pohon na elektrický a dieselový. "Všechny příjezdy a rozjezdy jede na elektromotor. Má sofistikovanou technologii. Autobusy jsou o něco dražší než běžné dieselové, stojí 11 milionů korun bez DPH," řekl Pelikán.

V ulicích Pardubic jezdí 130 autobusů a trolejbusů. Pravidelnou obměnu vozového parku v posledních letech pomáhají urychlit evropské dotace. Loni podnik koupil 14 trolejbusů a čtyři parciální trolejbusy, které mají baterii a mohou jezdit i mimo trolejovou síť. V červenci výrobce přiveze deset dieselových autobusů a v říjnu 15 trolejbusů.

Dopravní podnik ročně přepraví kolem 26 až 27 milionů lidí. Společnost vlastněná městem postupně pořizuje plně klimatizované vozy, zavedla wi-fi připojení ve vozech, v některých autobusech si také lidé mohou dobít mobilní telefon přes USB port.

Loni podnik zprovoznil nové trati k Zámečku a do Ohrazenic. Do roku 2022 by v krajském městě měly být další tři nové trolejbusové trati, povedou přes most u Parama, Studentskou ulici u univerzity a obnoven bude trolejový provoz u stadionu.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist