https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/dotace-na-elektroauta-cerpaji-slovaci-pomalu-mozna-je-prodlouzi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Dotace na elektroauta čerpají Slováci pomalu, možná je prodlouží

12.9.2017 01:09 | BRATISLAVA (ČTK)
Dotace vystačí na podporu nákupu více než tisícovky vozidel, dosud však zájemci do programu přihlásili pouze zhruba 300 aut.
Dotace vystačí na podporu nákupu více než tisícovky vozidel, dosud však zájemci do programu přihlásili pouze zhruba 300 aut.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Necelé čtyři měsíce před plánovaným ukončením programu státních dotací na podporu nákupu elektromobilů a hybridních vozů na Slovensku zůstává větší část balíku peněz nevyčerpána. Vyplývá to z údajů tamního svazu automobilového průmyslu. Ministerstvo hospodářství nevyloučilo, že projekt poskytování příspěvků prodlouží.
 

Dotace vystačí na podporu nákupu více než tisícovky vozidel, dosud však zájemci do programu přihlásili pouze zhruba 300 aut. To je navíc jen zlomek z celkového prodeje osobních aut na Slovensku.

Poskytování dotací začalo loni v listopadu a příspěvky lze podle původních podmínek čerpat na auta zaregistrovaná do konce letošního roku. Mluvčí slovenského ministerstva hospodářství Maroš Stano řekl, že úřad projekt vyhodnotí. Nevyloučil jeho prodloužení na další období.

Stát a svaz automobilového průmyslu vyčlenily na podporu rozšíření elektromobilů na Slovensku přes 5,2 milionu eur (135,7 milionu korun). Příspěvek na nový automobil pouze s elektrickým pohonem činí 5000 eur (130.550 korun), u plug-in hybridů to je 3000 eur (78.330 Kč). Dotaci nedostanou zájemci najednou, ale v průběhu zhruba dvou let od registrace vozu.

Slovensko je největším výrobcem automobilů v přepočtu na obyvatele. Elektromobily v zemi vyrábí továrna německé automobilky Volkswagen, a to model malého městského vozidla Volkswagen e-up!. Většinu z loňské produkce závodu ale tvořila sportovně-užitková vozidla.

Zájem o elektromobily, které jsou výraznější dražší než auta na konvenční pohon, je na Slovensku dlouhodobě nízký. Před zavedením dotací se v zemi prodaly spíše jen desítky elektromobilů nebo hybridních vozů ročně.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Adrian Bobok
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist